Polskie społeczeństwo podzielone w ocenie stanu wojennego

Data publikacji: 02.12.2011 09:16
Kategoria: Wiadomości z regionu

Nie mamy jeszcze pełnej wiedzy, ale wiemy już bardzo dużo na temat wydarzeń dotyczących funkcjonowania systemu PRL - powiedział na naszej antenie Leszek Bukowski, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach.  Jak dodał, propaganda komunistyczna starała się gloryfikować cały system komunistyczny, dlatego do tej pory nasze społeczeństwo jest mocno podzielone co do oceny stanu wojennego.

Przed  jego wprowadzeniem Służba Bezpieczeństwa przystąpiła do szeroko zakrojonej akcji propagandowej, której celem było zniechęcenie do Solidarności zrzucając na nią całą winę za problemy gospodarcze w Polsce - dodał Leszek Bukowski.

Tymczasem już wczoraj w regionie świętokrzyskim już wczoraj rozpoczęły się obchody 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W nowej siedzibie Archiwum Państwowego w Kielcach otwarto wystawę  archiwaliów i pamiątek związanych z tym okresem w historii PRL. 

Dzisiaj w Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu zorganizowano sesję naukową na temat stanu wojennego w regionie świętokrzyskim. Natomiast  o godzinie 11.00 w Dworku Laszczyków w Kielcach zaplanowano panel dyskusyjny dotyczący tego okresu na wsi kieleckiej.

Główne uroczystości 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Kielcach i w regionie odbędą się 13 grudnia. W tym dniu w południe na kieleckim rynku zaprezentowana zostanie  wystawa "586 dni stanu wojennego", a także pokaz Klubu Historycznego "Ż" Sekcja "OSA-ZOMO".
         
Katarzyna Kozak

Reklama