300-letni obraz znów w klasztorze cystersów

Data publikacji: 19.04.2020 12:49
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.04.2020 Jędrzejów. Fragment obrazu św. Antoniego z Padwy - przed i po renowacji

19.04.2020 Jędrzejów. Fragment obrazu św. Antoniego z Padwy - przed i po renowacji
Fot. archiopactwo cystersów w Jędrzejowie

Do klasztoru cystersów w Jędrzejowie po renowacji powrócił niemal 300-letni obraz świętego Antoniego z Padwy. To jedyna pamiątka po franciszkanach, którzy pełnili posługę w kościele klasztornym po kasacie zakonu cystersów. Obraz został poddany gruntownej renowacji. Wykonana została także do niego nowa, złocona rama.

Jak informuje ojciec Bruno Paterewicz, przeor klasztoru cystersów w Jędrzejowie, franciszkanie, którzy przez około 30 lat pełnili posługę w kościele w Jędrzejowie umieścili obraz św. Antoniego z Padwy w nawie północnej kościoła, w miejsce starego obrazu Jana Chrzciciela. Ponad 20 lat temu, kiedy rozwijał się kult Jezusa Miłosiernego, w miejsce obrazu św. Antoniego z Padwy powieszony został obraz Jezusa Miłosiernego ufundowany przez parafian. Wtedy obraz św. Antoniego trafił do klasztornego krużganku.

19.04.2020 Jędrzejów. Obraz św. Antoniego z Padwy - przed i po renowacjiFot. archiopactwo cystersów w Jędrzejowie

Ponieważ w ubiegłym roku odnowiono cały ołtarz w nawie północnej kościoła, zdecydowano również o renowacji obrazu. Jak dodaje ojciec Bruno, był on bardzo zniszczony. 

- Płótno w wielu miejscach było podarte. Obraz nie miał również ramy, ponieważ kilkadziesiąt lat temu rozpadła się ze starości. Po renowacji odzyskał blask i nową pozłoconą ramę, która wykonana została w warsztacie w Jędrzejowie - mówi.

Renowacja obrazu św. Antoniego z Padwy prowadzona była w pracowni Veritas Arte w Krakowie. Kosztowała 40 tys. zł. Pieniądze na ten cel przekazało Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie i gmina Jędrzejów.

Tagi do tego wpisu
Reklama