„Akademia Bajki” - wielka inwestycja zgodnie z planem

Data publikacji: 19.04.2020 13:22
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.04.2020 Pacanów. Europejskie Centrum Bajki. ECB. Rozbudowa

16.04.2020 Pacanów. Europejskie Centrum Bajki. ECB. Rozbudowa
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Prace przy budowie „Akademii Bajki” w Pacanowie idą w błyskawicznym tempie. Na 6-hektarowym terenie tak zwanej starej cegielni zlokalizowanej naprzeciwko obecnej siedziby Europejskiego Centrum Bajki z dnia na dzień widać zmiany.

Inwestycja rozpoczęła się w sierpniu ubiegłego roku. Nowy obiekt zwany parkiem bajki ma stanowić uzupełnienie dotychczasowej oferty placówki.

Aleksandra Stachniak, pełniąca obowiązki dyrektora Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie informuje, że początki nie były łatwe. Podczas prac ziemnych odkryto kilkanaście niewybuchów. Niebezpieczne ładunki znajdowały się na głębokości prawie trzech metrów. Dodaje, że wówczas wstrzymano prace budowlane.

- Wykonawca napotkał także problemy w związku z podmokłym terenem, który także nie sprzyjał pracom budowlanym. Plac musiał zostać utwardzony. Obecnie roboty idą zgodnie z harmonogramem. Nie mamy także żadnych opóźnień, jeśli chodzi o dostawę materiałów - zaznacza. 

Obecnie trwa budowa budynków. Aleksandra Stachniak dodaje, że część z nich została przykryta dachem.

- Można już realizować prace wewnątrz budynków. Jesteśmy na etapie wyboru płytek i paneli podłogowych. Obecnie ustalamy, jak będzie wyglądało ogrodzenie. Pierwotnie inwestycja miała zostać oddana w 2022 roku. Wszystko wskazuje na to, że budowa zakończy się rok wcześniej - dodaje.

Projekt zakłada utworzenie w parku czterech ogrodów tematycznych poświęconych komiksom, legendom, opowieściom oraz bajkom i baśniom. W parku będzie też minizoo, grota solna, fontanny, park linowy, lodowisko i pawilon doświadczalny. Ma być dostępny dla zwiedzających przez cały rok.

Całość będzie kosztować 21 mln zł, z czego 16 mln to dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej. Ponad 4 mln zł dołożył Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

Reklama