Pulmonolog: skutki zdrowotne pożaru w Nowinach mogą być bardzo niebezpieczne

Data publikacji: 19.04.2020 18:50
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
Oskar Solarski - alergolog i pulmonolog, wojewódzki konsultant ds. alergologii

Oskar Solarski - alergolog i pulmonolog, wojewódzki konsultant ds. alergologii
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Doktor Oskar Solarski, alergolog i pulmonolog, wojewódzki konsultant ds. alergologii powiedział, że póki co nie wiadomo, co dokładnie płonęło, więc musimy założyć, że pożar, który wybuchł w Nowinach, jest bardzo groźny. – Jeżeli było to nielegalne składowisko, to prawdopodobnie było tam najgorsze, co można sobie wyobrazić – zaznaczył.

- Skutki zdrowotne są więc nieprzewidywalne i trzeba założyć, że bardzo niekorzystne – dodał.

Zaapelował, żebyśmy zostali w domu i pozamykali wszystkie okna. Jak dodał, maseczki, które obecnie nosimy ze względu na pandemię koronawirusa, raczej w tej sytuacji nie pomogą.

- Pomogą jedynie profesjonalne maski przeciwpyłowe. Wirus jest strukturą znacznie większą niż pyly chemikaliów. W związku z tym nawet maseczki z filtrami zabezpieczającymi przed pyłami mogą nie zatrzymać tych niebezpiecznych czynników chemicznych – uważa.

Powinniśmy zwrócić uwagę, czy nie mamy duszności, osłabienie, zamroczenie.

- Oznaczać to może, że zatruliśmy się cyjanowodorem, który jest dosyć powszechny w różnych chemikaliach, lub powstaje podczas spalania różnych związków chemicznych. To są objawy podobne do zatrucia tlenkiem węgla. Niestety cyjanowodór jest jeszcze bardziej szkodliwy dla naszego organizmu – mówi.

Jak zaznaczył, nie wiadomo, jaki efekt może dać połączenie koronawirusa i ewentualne zatrucie cyjanowodorem. – Trzeba jednak zaznaczyć, że może to być „mieszkanka wybuchowa” – ostrzega.

Tagi do tego wpisu
Reklama