Pożar w Nowinach. Rzecznik strażaków: musimy mieć 100-procentową pewność, że wszystko zostało ugaszone

Data publikacji: 20.04.2020 08:17
Autor: Karol Żak , Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.04.2020. Sitkówka-Nowiny. Pożar składowiska odpadów

19.04.2020. Sitkówka-Nowiny. Pożar składowiska odpadów
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Trwa dogaszanie pożaru składowiska niebezpiecznych odpadów w Nowinach. Jak informuje Marcin Nyga, rzecznik prasowy świętokrzyskiej straży pożarnej, akcja potrwać jeszcze do godziny 10.00-11.00.

- Musimy mieć absolutnie 100-procentową pewność, że wszystko zostało ugaszone. Poza substancjami chemicznymi paliły się tam plastiki i tworzywa sztuczne. Niestety ten materiał palny ma to do siebie, że trzeba go dość intensywnie traktować środkami gaśniczymi, żeby doprowadzić do jego całkowitego ugaszenia - dodaje.

- Obecnie w działania operacyjne zaangażowanych jest 13 samochodów gaśniczych oraz kontenery ze sprzętem technicznym Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej - informuje dowodzący akcją brygadier Szymon Górski.

- Cały czas trwa dogaszanie terenu. Strażacy za pomocą koparki dokonują przegrzebywania materiałów, które uległy spaleniu. Konstrukcje stalowe i beczki cały czas są polewane wodą. Zdecydowana większość terenu została już w ten sposób zabezpieczona - zaznacza.

Strażacy biorący udział w akacji są wyposażeni w sprzęt ochronny górnych dróg oddechowych.

Tymczasem jak zaznaczył Marcin Nyga, wczoraj Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zadysponował na miejsce przenośną stację do monitorowania składu powietrza.

- Ona była rozlokowana w odległości ok. 300 metrów od miejsca pożaru. Wskazania uzyskane za pomocą tej aparatury nie przyniosły przekroczenia dopuszczalnych stężeń w powietrzu niebezpiecznych substancji - podkreślił.

Jak dodał, szczególnie w pierwszej godzinie, czyli w momencie, kiedy intensywność pożaru była bardzo duża, generował się bardzo gęsty i ciemny dym, który nie był zbyt dobry dla zdrowia. Dlatego zdecydowano się ewakuować ok. 120 mieszkańców. Część znalazło schronienie u rodzin, a część w okolicznym schronisku młodzieżowym.

Strażacy apelują, aby mieszkańcy oraz przedstawiciele firm w pobliżu składowiska nie wracali dziś do domów oraz nie podejmowali pracy.

Przypomnijmy, do ogromnego pożaru doszło w niedzielę po południu w Nowinach. Płonęło składowisko odpadów przy ulicy Perłowej. Pożar wybuchł około godziny 14.30.

Reklama