Pożar w Nowinach. Mieszkańcy nie wrócą do lokali socjalnych

Data publikacji: 21.04.2020 16:49
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
21.04.2020. Sitkówka-Nowiny. Schronisko i osiedle socjalne

21.04.2020. Sitkówka-Nowiny. Schronisko i osiedle socjalne
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Wstępne wyniki badań przeprowadzanych w okolicy składowiska odpadów, a także w mieszkaniach socjalnych w Nowinach wskazują, że stężenie amoniaku w powietrzu wciąż jest zbyt duże, by mieszkańcy mogli wrócić do swoich lokali.

Jak informowaliśmy, na miejsce pogorzeliska dotarło z Krakowa mobilne laboratorium Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska, które badało jakość powietrza, gleby, a także wody popożarniczej. Dziś badania zostały rozszerzone także o pobliską oczyszczalnię ścieków.

Witold Bruzda, wojewódzki inspektor ochrony środowiska informuje, że na pełne wyniki badań trzeba będzie poczekać nawet kilkanaście dni, ale dzisiejsze wstępne pomiary wskazały, że stężenie amoniaku w powietrzu wciąż nie jest unormowane.

- Jest lepiej, niż wczoraj, ale o normie wciąż ciężko mówić - przyznał inspektor.

Sebastian Nowaczkiewicz, wójt gminy Sitkówka-Nowiny zdecydował, że ludzie ewakuowani w niedzielę z mieszkań socjalnych, dziś do nich nie wrócą.

- Czekamy na jutrzejsze badania i wyniki. Dziś zdecydowanie lepsza jakość powietrza jest w miejscach oddalonych od składowiska, ale w bliskim sąsiedztwie wyniki nie są tak jednoznaczne - wyjaśniał wójt.

W niedzielę ewakuowano około 160 osób z mieszkań znajdujących się w pobliżu składowiska. Około 60 osób zostało zakwaterowanych w pobliskich schronisku młodzieżowym. Gmina zapewniła mieszkańcom nocleg i wyżywienie.

Reklama