Pożar w Nowinach. Prokurator Generalny nadzoruje śledztwo w sprawie składowiska

Data publikacji: 21.04.2020 16:45
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
21.04.2020. Sitkówka-Nowiny. Składowisko odpadów

21.04.2020. Sitkówka-Nowiny. Składowisko odpadów
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Prokurator Generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro objął nadzorem śledztwo, które ma wyjaśnić przyczynę niedzielnego pożaru w Nowinach. To efekt interwencji Piotra Wawrzyka, wiceministra spraw zagranicznych.

Polityk wysłał w tej sprawie pismo do prokuratora generalnego, który odniósł się do niego pozytywnie.

- Myślę, że przyczyna pożaru jest szerszą sprawą i osoby, które za tym stoją nie poprzestaną na takim działaniu. Wierzę, że poprzez objęcie nadzoru przez prokuratora generalnego, osoby które zawiniły, szybciej poniosą konsekwencje – mówi wiceminister.

Piotr Wawrzyk uważa, że powinny się zmienić przepisy dotyczące likwidowania nielegalnych składowisk, bowiem teraz przedstawiciele samorządów terytorialnych nie radzą sobie z tym obowiązkiem. Zwrócił się w tej sprawie do Ministerstwa Klimatu.

- Stąd mój wniosek o inicjatywę legislacyjną, która sprawi, że gdy samorządy nie będą w stanie usunąć takiego składowiska, to w określonym czasie zrobi to wojewoda. Zważając na zasięg oddziaływania skutków pożaru, myślę że ministerstwo powinno wspomóc samorządy w tym konkretnym przypadku – argumentuje.

Zdaniem ministra powinien powstać fundusz, który umożliwiłby samorządom, bądź wojewodzie likwidację niebezpiecznych i nielegalnych składowisk. Można byłoby z niego korzystać, gdyby osoba odpowiedzialna za nielegalne składowisko nie miała funduszy na utylizację odpadów.

Reklama