Rowerowy problem Kielc. Co ze szlakami dla cyklistów?

Data publikacji: 23.04.2020 14:46
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.04.2020. Kielce. Ścieżka rowerowa wzdłuż Silnicy

22.04.2020. Kielce. Ścieżka rowerowa wzdłuż Silnicy
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Ścieżka rowerowa nad kieleckim zalewem praktycznie już nie istnieje, jej nawierzchnia jest w całkowitej rozsypce. Podobnie będzie wkrótce wyglądać trasa w dolinie Silnicy. To problemy zgłaszane przez rowerzystów.

Miasto nie zamierza jednak poprawiać stanu tych traktów, przynajmniej przez kilka najbliższych lat. Mimo że istniejące trasy są w fatalnym stanie, władze miasta zamiast je remontować zlecają budowę nowych szlaków.

Zastrzeżenia cyklistów budzą też luki pomiędzy istniejącymi ścieżkami w innych częściach miasta. Takie występują między innymi w centrum brakuje połączenia trasy między ulicą Grunwaldzką a Żytnią, przez co rowerzyści nie mogą płynnie dojechać do parku miejskiego. Stan ścieżek w mieście negatywnie oceniają też niektórzy kieleccy radni. Marcin Stępniewski z klubu PiS mówi, że konieczne jest wypracowanie harmonogramu połączenia ze sobą dróg dla rowerzystów.

- Oczekuję od urzędników, że niebawem powstanie koncepcja skomunikowania wszystkich ścieżek, a także remontu tych, które obecnie są w kiepskim stanie. Jest to niezbędne dla komfortowego przemieszczania się rowerzystów po mieście - mówi.

Tomasz Zboch, pełnomocnik prezydenta ds. infrastruktury rowerowej, przyznaje, że stan ścieżki wokół kieleckiego zalewu może budzić zastrzeżenia, ale teren trzeba zagospodarować całościowo.

- Próba zmiany nawierzchni ścieżki byłaby w tej chwili rozwiązaniem doraźnym. Na zbiornik powinniśmy spojrzeć kompleksowo, czyli wypracować najpierw pełną koncepcję zagospodarowania terenu wokół niego z uwzględnieniem zmiany geometrii ścieżek rowerowych i ciągów pieszych - mówi.

Póki co konkretnego pomysłu nie ma, jest jedynie ogólna idea. Kielczanie mogą się prędzej spodziewać uzupełnień w miejskiej infrastrukturze rowerowej. W budżecie miasta na ten rok zarezerwowano 100 tysięcy złotych na poprawę infrastruktury technicznej. W pierwszej kolejności udrożnione mają być przejazdy na trasie Ślichowice centrum, a więc poza odcinkiem na Grunwaldzkiej, zostanie uzupełniony także przejazd przez łącznicę na Mielczarskiego. Poza tym prace mają objąć budowę ścieżki rowerowej po stronie zachodniej na ulicy Jagiellońskiej od Kołłątaja do Krakowskiej.

W tej chwili trwają też prace związane z budową nowych odcinków rowerowych w mieście. Kończy się realizacja ścieżki Warszawska – Orkana – Jaworskiego – Klonowa, wykonawcy pojawili się na odcinku Piekoszowska – Bernadyńska, zaczęły się prace geodezyjne w ciągu alei Solidarności. W tym roku będzie budowana też ścieżka na Wrzosowej od ulicy Pileckiego do basenu Foka.

CO WŁADZE KIELC POWINNY ZROBIĆ ZE ŚCIEŻKAMI ROWEROWYMI?
ZBUDOWAĆ NOWE ŚCIEŻKI ROWEROWE
ZMODERNIZOWAĆ ISTNIEJĄCE ŚCIEŻKI ROWEROWE
ZBUDOWAĆ NOWE ŚCIEŻKI I ZMODERNIZOWAĆ ISTNIEJĄCE

Reklama