W Kielcach zaparkujemy za darmo

Data publikacji: 23.04.2020 15:15
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Kieleccy radni zgodzili się na zawieszenie opłat w strefie płatnego parkowania w czasie epidemii koronawirusa.

Projekt uchwały to efekt interpelacji radnego Piotra Kisiela z Prawa i Sprawiedliwości, który w marcu zwrócił się z takim pomysłem do prezydenta Bogdana Wenty. W głosowaniu za tym rozwiązaniem opowiedziało się 16 radnych, 7 było przeciw, a 1 nie oddał głosu.

Uchwała przewiduje zawieszenie pobierania opłat za parkowanie w strefie, a także przedłużenie czasu już wykupionych abonamentów na czas trwania stanu epidemii koronawirusa.

Podczas dyskusji przed głosowaniem radni zastanawiali się czy w trudnej sytuacji finansowej miasta będzie to korzystne rozwiązanie. Wątpliwości podnosiła między innymi Anna Kibortt, radna klubu Projekt Wspólne Kielce.

- Moim zdaniem w chwili obecnej taka uchwała nie ma już sensu, ponieważ jesteśmy w innym okresie epidemicznym niż byliśmy jeszcze w marcu. Systematycznie zdejmowane są kolejne ograniczenia, stopniowo zwiększa się także liczba mieszkańców korzystających ze strefy. Ponadto brak opłat w strefie płatnego parkowania wygeneruje spadek wpływów do budżetu miasta - mówiła.

Uchwała ma wejść w życie po 14 dniach od głosowania. Radny Piotr Kisiel z klubu radnych PiS apelował jednak do prezydenta, aby od razu po jej przyjęciu kontrolerzy nie karali mieszkańców za brak biletu parkingowego.

- Nie możemy wykluczyć takiej sytuacji, że zniesienie opłaty za parkowanie może być bodźcem do pobudzenia życia gospodarczego w centrum miasta - mówił Piotr Kisiel.

Zgodnie z przyjętą uchwałą bez opłat mieszkańcy będą mogli parkować w strefie od 7 maja.

Reklama