Od piątku minister kultury będzie współprowadził kielecki teatr

Data publikacji: 23.04.2020 18:00
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Teatr im. Stefana Żeromskiego

Kielce. Teatr im. Stefana Żeromskiego
Kielce. 09.07.2019 / Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce

Współprowadzenie Teatru imienia Stefana Żeromskiego przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego staje się faktem. Umowa w tej sprawie zostanie podpisana jutro. Ze względu na pandemię koronawirusa, wydarzenie będzie miało formę wideokonferencji.

To długo oczekiwany dzień dla samorządu województwa świętokrzyskiego, który dotychczas był jedynym organem prowadzącym kielecką scenę dramatyczną, jak i dla samego dla teatru. Jak mówi poseł Krzysztof Lipiec, to ważny moment dla świętokrzyskiej kultury, ponieważ teatr dołączy do polskiej elity.

- Oprócz prestiżu oznacza to także dodatkowy zastrzyk gotówki. Ministerstwo będzie co roku wspierało kielecki teatr kwotą miliona złotych na bieżącą działalność - zaznacza.

Poseł Krzysztof Lipiec dodaje jednak, że wraz z umową o współprowadzeniu, zostanie podpisany dokument, dzięki któremu teatr otrzyma dodatkowe 20 mln zł.

- Umowa będzie miała taką formułę, że zostaną zapowiedziane, a tak naprawdę przyobiecane środki ze strony ministra kultury. To jest kwota w wysokości 20 mln zł na zrealizowanie ważnego zadania, jakim jest modernizacja obecnej siedziby teatru – wyjaśnia parlamentarzysta.

Te pieniądze będą istotnym wkładem do budżetu inwestycji, która ma kosztować około 80 mln zł. Umowę podpiszą wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, zaś ze strony władz województwa marszałek Andrzej Bętkowski i wicemarszałek Marek Bogusławski. Będzie obowiązywała przez pięć lat.

Teatr imienia Stefana Żeromskiego będzie trzecią świętokrzyską instytucją współprowadzoną przez resort kultury i dziedzictwa narodowego. Dotychczas były to Muzeum Narodowe w Kielcach oraz Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.

Reklama