Leśnicy w Baryczy i Rudzie Malenieckiej rozdają sadzonki

Data publikacji: 24.04.2020 13:52
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.04.2020 Nadleśnictwa rozdają sadzonki drzew

24.04.2020 Nadleśnictwa rozdają sadzonki drzew
Fot. Magda Galas-Klusek / Radio Kielce

W Nadleśnictwie Barycz rozdano mieszkańcom 100 sadzonek buków, z kolei w Rudzie Malenieckiej dęby, modrzewie i olchy. Mieszkańcy okolicznych miejscowości od rana przychodzili po sadzonki.

Leśnicy prowadzili telefoniczne zapisy, dzięki czemu udało się uniknąć gromadzenia się ludzi. Każdy mógł otrzymać po jednej sadzonce.

- Przyszedłem po sadzonkę dla mojego syna. Zasadzi sobie drzewo, które będzie rosło razem z nim - powiedział pan Marcin.

- Mamy duży teren za domem, więc chcemy obsadzić go drzewami. Teraz wszędzie płoną lasy, więc chcemy małymi krokami odwrócić ten proces – dodał pan Maciej.

-Tworzę od podstaw własny ogródek. Każde drzewko jest dodatkową ozdobą - mówiła z kolei pani Katarzyna.

Kamil Kubicki, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Barycz, który rozdawał dziś sadzonki podkreśla, że celem takich akcji jest zwiększenie zadrzewienia i tym samym poprawienie jakości powietrza, którym oddychamy. Jednocześnie w dłuższej perspektywie jest to sposób na walkę z suszą.

- Duże skupiska drzew powodują zatrzymanie wilgoci w gruncie poprzez zacienienie, więc warto sadzić jak największe grupy drzew. Wtedy można uzyskać rezerwuar wilgoci w ściółce pod drzewami – mówi leśnik.

W Nadleśnictwie Ruda Maleniecka sadzonki można odebrać do godziny 15.20. Mają wysokość od 20 do 60 centymetrów. Korzenie zanurzone są w doniczkach z torfem, więc drzewka można sadzić bezpośrednio do gruntu. Wystarczy wykopać dołek, wsadzić drzewko i podlać wodą.

Tagi do tego wpisu
Reklama