Świętokrzyscy żołnierze WOT oddają krew

Data publikacji: 24.04.2020 14:32
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu


Fot. WOT

Żołnierze z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej honorowo oddali dziś krew. - Akcję oddawania tego bezcennego daru rozpoczęliśmy w marcu. W ten sposób odpowiedzieliśmy na apel centrum krwiodawstwa - informuje Daniel Woś, rzecznik prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady OT.

- Centrum w ostatnich dniach też apelowało o to, aby zwiększyć ilość oddawanej krwi, dlatego żołnierze OT zareagowali. Dziś kilkunastu z nich oddało ten bezcenny dar. Zachęcamy także inne osoby do dzielenia się dobrem - mówią.

Honorowo krew oddają ochotnicy WOT z całej Polski. Łącznie od marca oddali jej ponad 1300 litrów.

Jerzy Stalmasiński, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach zachęca do systematycznego oddawania tego bezcennego daru. Mogą to zrobić wszystkie osoby zdrowe i pełnoletnie.

- Obecnie mamy tak zwaną preselekcję. Polega na mierzeniu temperatury i wypełnieniu niedługiej ankiety kwalifikacyjnej. Sprawdzamy m.in. czy dawca przebywał na kwarantannie, a jeżeli tak to kiedy. Dopiero po jej wypełnieniu i sprawdzeniu przez lekarza, wypełniana jest zasadnicza ankieta - dodaje.

Dyrektor dodaje, że wczoraj po raz pierwszy zostało pobrane osocze od osoby, która została wyleczona z koronawirusa. Gdy wszystkie badania zostaną ukończone, trzy jednostki, zostaną przekazane osobom chorym.

Reklama