W Wąchocku będą modlić się o deszcz

Data publikacji: 25.04.2020 07:27
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Opactwo Cystersów w Wąchocku

Opactwo Cystersów w Wąchocku
Wąchock. 25.11.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Odpowiadając na apel abp Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, cały Kościół modli się o deszcz i ustanie suszy. W modlitwę włączają się też ojcowie cystersi z Wąchocka.

Jak mówi ojciec Fabian, dziś o godzinie 15.00 zostanie odprawiona msza święta w tej intencji, a po niej zakonnicy przejdą w procesji przed figurę świętego Bernarda, znajdującą się w klasztornym ogrodzie. Tu odbędzie się dalsza część modlitwy.

Procesje pokutne wpisane są w duchowość cysterską. Podczas Wielkiego Postu ojcowie trzykrotnie szli w procesjach do figury świętego Rocha, patrona miejscowości, z prośbą o ustanie epidemii.

Ojcowie cystersi prowadzą także parafię dla mieszkańców Wąchocka i kilku okolicznych wsi. Dodają, że zgodnie z nowym przelicznikiem rządowym, który dopuszcza udział w nabożeństwie jednej osoby na 15 metrów kwadratowych świątyni, od poniedziałku podczas mszy w ich kościele może przebywać 60 wiernych. Ojcowie podkreślają, że okres, w którym w kościele mogło być maksymalnie pięciu wiernych był trudny dla parafian i dla duszpasterzy. Dlatego cystersi zdecydowali o codziennej transmisji mszy na profilu facebookowym opactwa. Ojcowie cały czas posługują też w konfesjonale i udzielają sakramentu namaszczenia chorych.

Reklama