Epidemia utrudnia życie doktorantom

Data publikacji: 26.04.2020 09:21
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.11.2019. Kielce. Inauguracja szkoły doktorskiej w UJK połaczona z wręczeniem dyplomów doktorskich i habilitacyjnych. Przemawia profesor dr hab. Francesco Giacosa - dyrektor szkoły doktorskiej

28.11.2019. Kielce. Inauguracja szkoły doktorskiej w UJK połaczona z wręczeniem dyplomów doktorskich i habilitacyjnych. Przemawia profesor dr hab. Francesco Giacosa - dyrektor szkoły doktorskiej
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Zawieszenie zajęć stacjonarnych na uczelniach zablokowało możliwość uzyskania stopnia doktora. Jak mówi profesor Francesco Giacosa, dyrektor Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, problem dotyczy przede wszystkim osób, które kształcą się na starych zasadach i są na ostatnim roku studiów doktoranckich.

- Ci studenci praktycznie kończyli już doktorat, a przez obostrzenia nie mogą się obronić. Nie wiadomo, jak zorganizować obronę pracy doktorskiej, czy może ona odbywać się zdalnie. W następnym tygodniu powinniśmy dostać jakieś wytyczne na ten temat z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - mówi profesor Giacosa.

Jak podkreśla, cały czas odbywają się zajęcia studentów Szkoły Doktorskiej UJK. To nowa jednostka, którą w tym roku akademickim wprowadziła reforma przygotowana przez Jarosława Gowina, byłego ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Profesor Francesco Giacosa mówi, że jedynie zajęcia zaplanowane na marzec zostały odwołane.

- Mamy zajęcia tylko w trzecim tygodniu każdego miesiąca. W kwietniu odbywały się one normalnie, choć z konieczności prowadzone były zdalnie. Jeżeli obecny stan się utrzyma, tak samo będzie w maju - mówi dyrektor Szkoły Doktorskiej UJK.

Profesor nie ukrywa, że doktoranci z kierunków, gdzie jest dużo zajęć praktycznych mają nadzieję, że obostrzenia zostaną złagodzone i będą mogli wrócić do laboratoriów UJK. To konieczne do kontynuowania ich badań.

Reklama