KULTURA ONLINE. Zobacz obrazy Zdzisława Beksińskiego. Do muzeum można wejść wirtualnie

Data publikacji: 26.04.2020 16:03
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Wirtualne zwiedzanie Galerii Zdzisława Beksińskiego

Wirtualne zwiedzanie Galerii Zdzisława Beksińskiego
Fot. nck.krakow.pl / screen

50 obrazów Zbigniewa Beksińskiego z prywatnej kolekcji marszandów i przyjaciół nieżyjącego artysty Anny i Piotra Dmochowskich od wczoraj można oglądać nie wychodząc z domu.

Na wirtualny spacer zaprasza Nowohuckie Centrum Kultury.

50 obrazów Zbigniewa Beksińskiego z prywatnej kolekcji marszandów i przyjaciół nieżyjącego artysty Anny i Piotra Dmochowskich od soboty można oglądać nie wychodząc z domu. Na wirtualny spacer zaprasza Nowohuckie Centrum Kultury.

Prace Beksińskiego z kolekcji państwa Dmochowskich można oglądać w NCK od października 2016 roku. Jak czytamy na stronie tej instytucji, stała ekspozycja obejmuje 50 obrazów olejnych, w większości pochodzących z lat 80. XX wieku, z tak zwanego okresu fantastycznego w twórczości malarza. Powstawały wówczas jego najbardziej znane, z dzisiejszej perspektywy, ikoniczne prace. Uzupełnia je kilkanaście obrazów z ostatnich lat życia, ukazujących zwrot malarza ku bardziej ascetycznym formom wyrazu.

Zbiór 200 rysunków i fotografii, stanowiących integralną część kolekcji dzieł artysty przekazanej do NCK, pokazywany jest podczas wystaw czasowych.

Autorem muzyki „W hołdzie Mistrzowi Beksińskiemu”, która towarzyszy zwiedzającym galerię, jest Armand Amar.

Galerię zaaranżowała kurator Joanna Gościej-Lewińska.

Reklama