Wojewódzcy radni PSL przeciwni majowym wyborom

Data publikacji: 27.04.2020 13:47
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Grzegorz Gałuszka – radny PSL

Na zdjęciu: Grzegorz Gałuszka – radny PSL
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

W Sejmiku Województwa spierano się o majowe wybory prezydenckie. Radni Polskiego Stronnictwa Ludowego chcieli zaapelować do rządu o przesunięcie terminu elekcji

Treść apelu zaprezentował Grzegorz Gałuszka z klubu radnych PSL. Jak mówił, jest to spowodowane obecną nadzwyczajną sytuacją. Według radnych stronnictwa w takiej sytuacji wybory powinny być przesunięte na „bezpieczniejszy” czas.

- Organizowanie jakichkolwiek wyborów w okresie pandemii stwarza realne zagrożenie dla mieszkańców województwa i całego kraju. Obowiązujące obostrzenia mają służyć zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa i nie pozwalają żadnemu samorządowi przeprowadzić wyborów w sposób bezpieczny i demokratyczny. Wybory powinny być świętem demokracji - mówił.

Przewodniczący sejmiku Andrzej Pruś z klubu PiS studził nastroje. Zwrócił uwagę na to, że do tej pory nie wiadomo, w jakiej formie zostaną przeprowadzone majowe wybory.

- Uważam że nie da się przesunąć wyborów na czas, kiedy będą one bezpieczne. Nikt z nas nie wie, kiedy taki czas nastąpi. Czy będzie to za miesiąc, czy za kilka miesięcy, a wybory trzeba w końcu przeprowadzić - zaznaczał.

Przewodniczący zwrócił uwagę na to, że przeprowadzenie wyborów w formie korespondencyjnej są uznawane nie tylko przez rząd, ale także WHO za najbardziej bezpieczne w obecnej sytuacji.

Wicemarszałek Marek Bogusławski dodał, że działania PSL są próbą wprowadzenia zamieszania, bo na razie nie stwierdzono, by przekazywanie towarów przez listonoszy i kurierów, co wciąż się odbywa stało się źródłem zakażenia koronawirusem.

Projekt apelu nie został wprowadzony do porządku obrad na sesji sejmiku województwa. Za jego wprowadzeniem było 14 radnych, przeciwko 15.

Podobne wiadomości
Reklama