Szkoły kupują książki wybrane przez dzieci w ankiecie

Data publikacji: 27.04.2020 13:55
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Wiktor Taszlow / Radio Kielce

Książki za prawie 0,5 mln zł kupią świętokrzyskie szkoły dla swoich bibliotek. Zespół powołany przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty ocenił właśnie wnioski o dofinansowanie złożone przez organy prowadzące placówki oświatowe.

Katarzyna Nowacka, świętokrzyski wicekurator oświaty mówi, że pieniądze, które trafią do szkół zostały przyznane w ramach utworzonego przez rząd Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

- Na terenie naszego województwa skorzystało z tych pieniędzy 35 samorządów, a książki trafią w sumie do 64 szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Całkowity koszt programu w naszym regionie to ponad 418 tys. zł - informuje Katarzyna Nowacka.

15 tys. zł na zakup książek dostanie między innymi Szkoła Podstawowa Nr 33 w Kielcach. 12 tys. zł to pieniądze z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, a 3 tys. to wkład własny gminy.
Marzena Tranowska, dyrektor placówki nie ukrywa, że teraz oferta biblioteki będzie bogatsza, na czym skorzystają dzieci.

- Jak każda szkoła próbujemy pozyskiwać pieniądze z różnych źródeł. Program pozwala nam kupić lektury, ale też pozycje, które szczególnie interesują uczniów - tłumaczy.

Na początku tego roku w szkole przeprowadzono ankietę wśród uczniów, żeby poznać tytuły, na którym im najbardziej zależy. Największą popularnością cieszyły się książki fantasy, przygodowe, komiksy oraz biografie i to właśnie one trafią do biblioteki.

Reklama