Nowa nagroda dla muzealników. Upamiętni wybitnego regionalistę

Data publikacji: 27.04.2020 15:49
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego

Na zdjęciu: Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego
Fot. facebook.com/andrzej.prus

W województwie świętokrzyskim będzie nowa nagroda dla muzealników. Radni sejmiku województwa ustanowili Świętokrzyską Nagrodę Muzealną imienia Tadeusza Włoszka. Będzie ona przyznawana przez zarząd województwa w czterech kategoriach: wystawa, publikacja, edukacja muzealna i konserwacja zbiorów.

Nagroda ma być przyznawana pracownikom muzeów działających w obrębie regionu za takie osiągnięcia jak wkład w dokumentowanie historii regionu, tworzenie wystaw, publikacje, osiągnięcia naukowe oraz za konserwację zbiorów.

Pierwsza edycja konkursu ma się odbyć jeszcze w tym roku. Wnioski z kandydaturami można składać do 30 czerwca. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne oraz statuetki. W kolejnych latach wręczenie nagród będzie się odbywać w Międzynarodowym Dniu Muzeów, czyli 18 maja.

Nagroda ma też upamiętniać zasłużonego kustosza i regionalistę. Tadeusz Włoszek był uczestnikiem powstania styczniowego w oddziale Mariana Langiewicza. Brał udział w bitwach na Świętym Krzyżu i pod Staszowem. Ukończył Szkołę Główną w Warszawie. Uczył łaciny i greki, prowadził tajne komplety z języka polskiego. Był inicjatorem, twórcą i przez 25 lat kustoszem kieleckiego oddziału Muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Było ono zaczątkiem Muzeum Świętokrzyskiego, przekształconego później w Muzeum Narodowe w Kielcach. Dzięki jego zabiegom muzeum regionalne w Kielcach w okresie międzywojennym zaliczane było do najlepszych tego typu placówek w kraju.

Za zasługi dla muzealnictwa oraz Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego Tadeusz Włoszek otrzymał Krzyż Oficerski Orderu „Polonia Restituta”. Dzięki swej aktywnej działalności na polu krajoznawstwa oraz zaangażowaniu w rozwój muzealnictwa Kielecczyzny, uznawany jest za ojca kieleckich muzeów. Pamiątki po Tadeuszu Włoszku znajdują się obecnie w Muzeum Narodowym oraz Muzeum Historii Kielc.

Reklama