Intensywny miesiąc działań terytorialsów

Data publikacji: 28.04.2020 11:36
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ponad 310 ton żywności oraz środków ochrony indywidualnej trafiło do mieszkańców regionu, dzięki pomocy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze pomagają rozwozić produkty ośrodkom pomocy społecznej oraz organizacjom non-profit, które w czasie epidemii dbają o potrzebujących.

Starszy szeregowy Daniel Woś, rzecznik prasowy 10. Brygady informuje, że w ten sposób zostało wspartych ponad 21 tys. osób.

- Nasze pojazdy pokonały ponad 95 tys. kilometrów - dodaje.

Do zadań terytorialsów, w trakcie epidemii, należy także wsparcie szpitali i służb sanitarnych.

- Personel medyczny 10. Świętokrzyskiej Brygady sprawuje opiekę nad osobami zakażonymi COVID-19 w starachowickim izolatorium - podkreśla.

Żołnierze są także obecni przed 16. placówkami medycznymi m.in. w Kielcach, Jędrzejowie i Skarżysku-Kamiennej, gdzie dokonują pomiaru temperatury osób wchodzących do lecznic. Wojskowi masowo oddają także krew, której brakowało szczególnie w początkowej fazie epidemii.

Od marca, ponad 100 świętokrzyskich terytorialsów oddało 50 litrów tego cennego daru. St. szer. Daniel Woś zaznacza, że WOT wspiera także policję, która patroluje ulice, a także sprawdza osoby przebywające w kwarantannie.

- Funkcjonariusze wystąpili z wnioskiem o wsparcie przez naszych żołnierzy. Działamy głównie w Kielcach i w powiecie kieleckim, gdzie sprawdzamy, czy nałożone obostrzenia są respektowane przez mieszkańców regionu - mówi.

Ochotnicy są obecni także w domach pomocy społecznej w Końskich i od dzisiaj w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wspierają podobną instytucję w Kurozwękach. Wszystkie działania podejmowane są w ramach ogólnopolskiej akcji „Odporna Wiosna”, której celem jest przede wszystkim łagodzenie skutków epidemii.

Reklama