Sandomierscy terytorialsi z żywnością dla DPS-u

Data publikacji: 28.04.2020 19:10
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.04.2020. Kurozwęki. Przekazanie żywności dla DPS-u w Kurozwękach

28.04.2020. Kurozwęki. Przekazanie żywności dla DPS-u w Kurozwękach
Fot.

11 ton żywności przywieźli dzisiaj sandomierscy terytorialsi do Domu Pomocy Społecznej w Kurozwękach. Artykuły spożywcze pochodzą z Banku Żywności w Ostrowcu Świętokrzyskim, to m.in. cukier, ryż, mąka, makaron i inne produkty o przedłużonym terminie spożycia.

W przewiezienie i rozładunek żywności zaangażowanych było 10 żołnierzy 102. batalionu lekkiej piechoty 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jak powiedział podpułkownik Arkadiusz Nenutil, dowódca batalionu - dla żołnierzy było to pewne wyzwanie, ale nie tak duże, jak na początku epidemii, gdy podejmowane były podobne akcje.

Częste wyjazdy i zaangażowanie spowodowały, że żołnierze mają już doświadczenie, są zgrani, pewne procedury zostały utrwalone, dlatego wszystko odbywa się bardzo sprawnie - zaznaczył dowódca.

Starszy szeregowy Daniel Woś, rzecznik 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej przypomniał, że żołnierze dowożą żywność do wielu miejsc m.in. do ośrodków pomocy społecznej w poszczególnych gminach. Bywały transporty, w których przewożono więcej niż 11 ton, jednak ten dzisiejszy wyróżnia się spośród innych. Po raz pierwszy terytorialsi przywieźli żywność do domu pomocy społecznej objętego prewencyjną kwarantanną. Mieszkańcy nie opuszczają placówki, aby zminimalizować zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Siostra Barbara Ziółkowska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kurozwękach stwierdziła, że w obecnej sytuacji każda pomoc jest bardzo ważna, wręcz nieoceniona. W placówce jest 150 pensjonariuszy, obiekt jest bardzo duży. Zużywa się ogromne ilości środków myjących i dezynfekujących, ich zakup przy obecnych cenach to spory wydatek, dlatego zapas żywności jest tym bardziej potrzebny, bo można będzie zaoszczędzić na jedzeniu trochę pieniędzy i przeznaczyć je na coś innego, co jest niezbędne w DPS w dobie koronawirusa. Siostra Ziółkowska dodała, że w czasie epidemii personel podzielony jest na dwie zmiany i także nocuje w DPS, co wiąże się również z wyżywieniem pielęgniarek i opiekunów. Codziennie w placówce jest 180 osób.

W najbliższych dniach żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej zawiozą w sumie około 20 ton żywności do ośrodków pomocy społecznej w Nowym Korczynie i Nowej Słupi.

Reklama