Nowe karetki dla świętokrzyskiego pogotowia

Data publikacji: 29.04.2020 10:50
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.04.2020 Kielce. Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego. Nowe karetki. Konferencja prasowa. Od lewej wojewoda Zbigniew Koniusz, dyrektor ŚCRMiTS Marta Solnica i poseł Krzysztof Lipiec

29.04.2020 Kielce. Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego. Nowe karetki. Konferencja prasowa. Od lewej wojewoda Zbigniew Koniusz, dyrektor ŚCRMiTS Marta Solnica i poseł Krzysztof Lipiec
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Osiem karetek trafiło do Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego. Samochody zostały zakupione dzięki rządowemu wsparciu. Będą służyć ratownikom w oddziałach terenowych w Łoniowie, Opatowie, Ostrowcu, Włoszczowie, Jędrzejowie, Pacanowie, Kazimierzy Wielkiej i Czerwonej Górze.

- W tej chwili przygotowujemy karetki do przekazania. Musimy wprowadzić do nich systemy elektroniczne, zanim trafią do oddziałów - mówiła Marta Solnica, dyrektor świętokrzyskiego pogotowia.

Jak podkreślała, decyzja o przekazaniu karetek zapadła przed epidemią, ale z pewnością pojazdy będą znaczącą pomocą w obecnej sytuacji.

- Cały czas walczymy z koronawirusem, bo zespoły ratownictwa udzielają pomocy pacjentom, którzy albo są podejrzani o zakażenie, albo stwierdzono u nich COVID-19, ale karetki zakupiliśmy z myślą o ratownictwie medycznym w ogóle, by służyły wszystkim pacjentom - zaznaczała.

Poseł PiS Krzysztof Lipiec przypomniał, że w ubiegłym roku premier Mateusz Morawiecki obiecywał sfinansowanie 200 karetek dla pacjentów w całym kraju.

- Z tego osiem otrzymało województwo świętokrzyskie, więc akcenty zostały rozłożone proporcjonalnie. Najistotniejsze jest jednak to, że od 2015 roku sytuacja w sferze ochrony zdrowia uległa diametralnej zmianie. W systemie jest o prawie 50 proc. więcej publicznych środków niż wcześniej - mówił poseł.

Wojewoda Zbigniew Koniusz przyznał, że tabor karetek to część dużej pomocy, jaka płynie ze strony państwa na ochronę zdrowia i życia obywateli.

- Ta transza nie była związana z koronawirusem, ale świadczy to o jednym - plany rządu są dalekosiężne i znakomicie wpisały się w aktualne potrzeby - akcentował.

Wojewoda podziękował też wszystkim ratownikom medycznym za dotychczasową pracę, sumienne i pełne oddania wykonywanie obowiązków.

Ministerstwo Zdrowia przekazało na zakup karetek 3,2 mln zł. Nowe karetki zastąpią te, które już przejechały ponad 400 tys. kilometrów i trzeba je wymienić. Stare pojazdy zostaną przekazane do celów transportowych, więc w dalszym ciągu będą wykorzystywane przez ratowników. Łącznie Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego dysponuje około 100 karetkami.

Reklama