Terytorialsi poszerzyli zakres walki z COVID-19

Data publikacji: 01.05.2020 07:51
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
01.05.2020. Kurozwęki. 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej wspiera personel medyczny i sanitarny w walce z epidemią koronawirusa

01.05.2020. Kurozwęki. 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej wspiera personel medyczny i sanitarny w walce z epidemią koronawirusa
Fot. Zespół Prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej

10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej wspiera personel medyczny i sanitarny w walce z epidemią koronawirusa. Żołnierze pobierają wymazy z nosa i gardła na obecność COVID-19. Pierwszą placówką, w której terytorialsi pracowali w ten sposób był Dom Pomocy Społecznej w Kurozwękach. Pobrano tam 180 wymazów od pensjonariuszy i pracowników ośrodka.

Do pobierania wymazów delegowani są żołnierze posiadający kompetencje co najmniej ratownika medycznego i ukończone specjalistyczne szkolenie, które prowadzi Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej.

W świętokrzyskiej brygadzie WOT obecnie utworzone zostały dwa zespoły do pobierania wymazu. Zespół składa się z: ratownika medycznego, który pobiera wymaz z nosa i gardła, pomocnika, oraz kierowcy pojazdu medycznego o specjalnym przeznaczeniu.  

Ze względów bezpieczeństwa żołnierze pobierający wymazy muszą być ubrani w specjalne kombinezony, maseczki ochronne, gogle i rękawiczki. Po pobraniu wymazu odpowiednio zabezpieczona, opisana i oznaczona próbka przewożona jest przez żołnierzy do laboratorium, w którym zostaje poddana badaniom - informuje starszy szeregowy Daniel Woś, rzecznik prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Pobieranie wymazów odbywa się na wniosek wojewody świętokrzyskiego przy współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego.

Żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają również służby medyczne poprzez sprawowanie opieki nad zakażonymi COVID-19 w starachowickim izolatorium, a także realizują transport zakażonych do izolatoriów utworzonych na terenie województwa świętokrzyskiego. Ponadto terytorialsi wspierają personel medyczny poprzez wykonywanie pomiaru temperatury, saturacji i triażu w 16 palcówkach opieki medycznej. 

Reklama