Szlak Green Velo gotowy do sezonu

Data publikacji: 01.05.2020 09:27
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Sielpia. Szlak Green Velo

Na zdjęciu: Sielpia. Szlak Green Velo
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Świętokrzyski szlak Green Velo czeka na rowerzystów. Zwiększył się komfort jazdy, ponieważ wyremontowano poszczególne odcinki trasy. Kierowcy jednośladów mogą też korzystać ze zaktualizowanej aplikacji, która ułatwia planowanie wycieczek.

Szlak Green Velo jest kontrolowany dwa razy w roku przez pracowników urzędu marszałkowskiego w Kielcach, ponadto o jego stan na bieżąco dbają samorządy.

- Uzupełniliśmy brakujące lub uszkodzone oznakowanie i naprawiliśmy większość usterek spotykanych w miejscach obsługi rowerzystów - mówi Tomasz Jamka, członek zarządu województwa świętokrzyskiego. Zaznacza, że w tej chwili rowerzyści mogą korzystać z dobrze przygotowanych tras w okolicach Kielc, Końskich, Starachowic i Sandomierza. Naprawiana jest nawierzchnia w miejscowości Górki Klimontowskie, w miejscu odcinka szutrowego gmina Klimontów położyła asfalt, a miasto Kielce systematycznie naprawia ubytki w drodze biegnącej przez las w okolicy Stadionu Leśnego.

Zwiększył się również komfort jazdy na niektórych odcinkach Green Velo biegnących w ruchu ogólnym, ponieważ drogi te przeszły remonty, na przykład odcinek Raków - Drogowle. Powstają też nowe elementy z inicjatywy samorządów, np. w powiecie sandomierskim w miejscowości Koćmierzów do dyspozycji rowerzystów oddano samoobsługową stację napraw rowerów i dodatkowe miejsce odpoczynku, również w Jachimowicach powstało takie dodatkowe miejsce obsługi rowerzystów.

Jak zaznacza Tomasz Jamka, w zeszłym roku została gruntowanie zaktualizowana aplikacja Green Velo, aby bez problemów mogli korzystać z niej rowerzyści z najnowszym oprogramowaniem Androida i iPhone'a.

- Aplikacja znacznie ułatwia poruszanie się po szlaku. Można planować w niej wycieczki zarówno po szlaku Green Velo, jak i po innych szlakach w pięciu regionach Polski Wschodniej - mówi.     

Inwestycje na szlaku Green Velo planowane są także w tym roku. To między innymi wybudowanie asfaltowego 2-kilometrowego odcinka w miejscowości Sośniczany w gminie Klimontów. Inwestycja zakończy się pod koniec roku i uwolni rowerzystów od jazdy wśród kurzu, jaki w chwili obecnej unosi się za innymi pojazdami. W planach jest również uzupełnienie skradzionego stołu, ław i koszy z miejsca postojowego w Skolankowskiej Woli w powiecie opatowskim.

Szlak Green Velo w województwie świętokrzyskim, to około 210 kilometrów trasy biegnącej przez: Końskie, Sielpię, Grzymałków, Oblęgorek, Podzamcze Piekoszowskie, Kielce, Borków, Raków, Iwaniska, Ujazd, Konary, Górki Klimontowskie, Klimontów, okolice Koprzywnicy, Skotniki i Sandomierz. Wzdłuż trasy znajdują się 24 miejsca obsługi rowerzystów, które są usytuowane co około 10 km. Cykliści mogą w nich odpocząć czy schronić się przed deszczem.

Atrakcje na szlaku Green Velo:

- zespół parkowo-pałacowy w Końskich;
- zalew w Sielpi;
- Pałacyk H. Sienkiewicza w Oblęgorku (z zewnątrz piękny park, w którym rosną drzewa pomnikowe);
- ruiny Pałacu Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim;
- Kielce (rezerwaty: Kadzielnia, Biesak-Białogon, Karczówka - zlokalizowane na trasie Green Velo, w pobliżu Wietrznia) oraz pozostałe obiekty zabytkowe w Kielcach;
- zalew w Borkowie;
- Raków - kościół św. Trójcy, poreformacki kościół św. Anny czy Dom Ariański i w pobliżu zalew Chańcza;
- zamek Krzyżtopór w Ujeździe;
- kolegiata w Klimontowie oraz kościół św. Jacka i zespół poklasztorny i synagoga;
- klasztor pocysterski w Koprzywnicy (w bliskiej odległości od Green Velo);
- dworek wraz z parkiem krajobrazowym w Skotnikach oraz kościół św. Jana Chrzciciela;
- Sandomierz: okoliczne kwitnące sady, dolina Wisły, Wąwóz Królowej Jadwigi, spacer po rynku z ratuszem i Bramą Opatowską, w pobliżu katedra, kościół romański św. Jakuba, Dom Długosza, zamek królewski, można wybrać się też na spacer w Góry Pieprzowe skąd piękny widok na Wisłę.

Reklama