Sezon na szczupaka rozpoczęty

Data publikacji: 01.05.2020 13:46
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Dziś wędkarze rozpoczynają sezon na szczupaka. Ta drapieżna ryba jest symbolem udanego połowu. Sezon zaczyna się po zakończeniu tarła, czyli, zgodnie z kalendarzem 1 maja. W tym roku, ze względu na ciepłą zimę szczupak tarło zakończył wcześniej, więc można liczyć na okazałe sztuki w wodach naszego województwa.

Jak mówi Maciej Zaczek, prezes Koła Wędkarskiego w Brodach, to czas, kiedy ryba jest wygłodzona i chętnie daje się skusić na przynętę.

Łowić można okazy, które mają od 50 do 90 centymetrów długości. Mniejsze i większe od nich ryby powinny być z powrotem wypuszczane do wody. Zmieniają się także zwyczaje. Ryba przestaje być daniem obiadowym, a coraz częściej staje się sportowym trofeum. Wielu wędkarzy robi zdjęcie i puszcza ją wolno. Na niektórych akwenach takie zachowanie jest wręcz wymagane.

Dziś przy zalewie w Brodach widać było wielu wędkarzy, zdaniem Macieja Zaczka przyciągnął ich tutaj nie tylko szczupak, ale także wolne dni i ładna pogoda. Tym bardziej, że zdjęta została część ograniczeń związanych z koronawirusem i można oddawać się ulubionemu sportowi bez przeszkód.

Brodzkie koło PZW liczy 1200 członków, opiekuje się zbiornikiem w Brodach.

Reklama