Wyjątkowa msza u ojców Cystersów w Jędrzejowie

Data publikacji: 01.05.2020 21:34
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
01.05.2020 Jędrzejów. Msza w intencji Ojczyzny. Na zdjęciu w pierwszym rzędzie od lewej Krzysztof Lipiec - poseł PiS, Marek Bogusławski - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Paweł Faryna - starosta jędrzejowski

01.05.2020 Jędrzejów. Msza w intencji Ojczyzny. Na zdjęciu w pierwszym rzędzie od lewej Krzysztof Lipiec - poseł PiS, Marek Bogusławski - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Paweł Faryna - starosta jędrzejowski
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

O ustanie zarazy, a także o deszcz modlono się dziś w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie. Msza w intencji Ojczyzny odprawiona została z inicjatywy posła Krzysztofa Lipca oraz ojców Cystersów.

01.05.2020 Jędrzejów. Msza w intencji OjczyznyFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Liturgii przewodniczył ojciec opat Rafał Ścibiorowski. W wygłoszonej homilii podkreślił, że obecnie w wymiarze nie tylko Polski, ale również świata zginamy nasze kolana przed Bogiem z pokorną prośbą o ustanie epidemii koronawirusa.

Poseł Krzysztof Lipiec powiedział, że prastare Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie to dobre miejsce, aby przywołać stare, dobre czasy, kiedy ludzie świetnie sobie radzili z zarazą, tak jak my to dziś chcemy czynić.

- Chcemy pokłonić się ojcom cystersom, opiekunom tego miejsca, którzy według benedyktyńskiego zawołania ora et labora dają świadectwo jak żyć dziś w nowoczesnej Polsce. Oni dziś w czasie zarazy są w niełatwej sytuacji, ponieważ mają do utrzymania ten przepiękny obiekt. Dlatego wierzę, że razem we wspólnocie jaką wokół ojca opata uda nam się zawiązać, wyjdziemy ubogaceni duchowo modląc się o ustanie zarazy, o deszcz oraz w intencji naszej Ojczyzny - zaznacza poseł.

Jak dodał Krzysztof Lipiec, uczestnicy nabożeństwa w jędrzejowskim klasztorze, dziś rozpoczynają staropolską, piękną tradycję śpiewania majówek.

01.05.2020 Jędrzejów. Msza w intencji Ojczyzny. Na zdjęciu Rafał Ścibiorowski - opatFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Wicemarszałek województwa Marek Bogusławski podkreślił natomiast, że intencja mszy jest bardzo ważna i potrzebna, bo przecież chodzi o uwolnienie naszego kraju, województwa, powiatu i nas samych od epidemii koronawirusa.

- Składając pokłony w tej prastarej świątyni kadłubkowej zastanawiamy się nad naszym życiem i prosimy najwyższego o to, żeby nasza społeczność została uwolniona od koronawirusa, od tej niebezpiecznej choroby i zarazy - stwierdził.

W nabożeństwie uczestniczył również przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś. Jak powiedział - dla ludzi kościoła maj to szczególny miesiąc, podczas którego śpiewane są nabożeństwa majowe. To miesiąc szczególnego kultu Matki Bożej w Polsce, który od wieków jest utrwalany. Jak dodał w tym roku za sprawą epidemii koronawirusa będzie to wyjątkowy miesiąc, ponieważ niestety nie będzie można w dużych grupach spotykać się i śpiewać nabożeństw majowych.

- Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie to dla nas szczególne miejsce, w którym bardzo często bywamy troszcząc się o dziedzictwo kulturowe Polski. Kilka miesięcy temu miejsce to odwiedził wicepremier Piotr Gliński - przypomniał Andrzej Pruś.

W nabożeństwie udział wzięli m.in. członkowie i sympatycy PiS oraz samorządowcy z powiatu jędrzejowskiego.

Reklama