Na zwiedzanie muzealnych wystaw musimy jeszcze poczekać

Data publikacji: 02.05.2020 07:08
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Muzeum Narodowe. „Portret dziewczynki w czerwonej sukience” autorstwa Józefa Pankiewicza

Kielce. Muzeum Narodowe. „Portret dziewczynki w czerwonej sukience” autorstwa Józefa Pankiewicza
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od 4 maja muzea i galerie sztuki zostają otwarte. Nie oznacza to, że widzowie będą mogli od razu oglądać wystawy.

Tylko nieliczne placówki wznowią pracę w przyszłym tygodniu. Jedną z nich jest Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach. Z kolei otwarcie Muzeum Narodowego w Kielcach będzie przebiegało w kilku etapach - zapowiada Urszula Kinder, rzecznik instytucji.

- W pierwszym, który rozpocznie się 4 maja, do pracy wróci część pracowników, odpowiedzialnych za bezpieczne wznowienie działalności. W tym czasie pomieszczenia muzealne będą przygotowywane, aby udostępnić je zwiedzającym po prawie półtoramiesięcznej przerwie. Natomiast samo otwarcie ekspozycji muzealnych dla zwiedzających, przewidujemy na połowę maja. Trwają rozmowy, ale jeśli nic się nie zmieni, 15 maja powitamy gości - mówi.

Placówki kultury czekają na rekomendacje sanepidu dotyczące między innymi tego, jak dokładnie mają wyglądać środki bezpieczeństwa, które muszą zostać wprowadzone. Jarosław Karyś, zastępca dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej dodaje, że muszą też zostać opracowane takie zasady korzystania z obiektów, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno zwiedzającym, jak i zabytkom.

- Będziemy chcieli w najbliższym czasie otworzyć nasze placówki, ale musimy poczekać na dokładne zalecenia sanepidu, a potem je wdrożyć. To jednak jeszcze trochę potrwa - zauważa.

Nie od razu do swoich wnętrz zaprosi również Muzeum Historii Kielc.

- Jeżeli nam się uda, ale nie trzymajcie mnie państwo za słowo, to postaramy się, przynajmniej w jakimś ograniczonym zakresie, udostępnić wystawę o SHL-ce. Być może uda nam się to zrobić 12 maja. Ale jeśli nawet otworzymy ją, to jednorazowo będą mogły je oglądać małe grupy osób - mówi.

Na razie pracownicy tego muzeum cały czas pracują nad rozwojem oferty online. Między innymi w przyszłym tygodniu powstaną filmiki odkrywające historię eksponatów zgromadzonych na ekspozycji „100 lat huty Ludwików w Kielcach 1919-2019”.

Za to już 8 maja, swoje podwoje dla miłośników sztuki otworzy Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach - zapowiedziała dyrektor galerii, Stanisława Zacharko-Łagowska.

- Stwierdziliśmy, że nie ma już potrzeby zamykać galerii przed publicznością, zwłaszcza że na salach wystawowych, które u nas są przestronne, może się zmieścić tych kilka, kilkanaście osób, które na bieżąco zwiedzają zwykle wystawę. Te osoby mogą spokojnie tym naszym obiegiem, nie mijając się ze sobą, poruszać się po wnętrzach - wyjaśnia.

Nie będzie jednak dużego otwarcia wystaw, czyli wernisażu. W piątek, 8 maja publiczność zobaczy trzy wystawy: Rodericka Murraya w Galerii Dolnej, Lecha Twardowskiego w Galerii Górnej i Marii Piątek w Galerii Małej. W BWA będą obowiązywały zasady bezpieczeństwa, takie jak dystans, obowiązek dezynfekcji rąk i noszenia maseczek. Także pracownicy będą odpowiednio zabezpieczeni.

Reklama