Fascynujący leśny skansen będzie większy

Data publikacji: 03.05.2020 12:01
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Nadleśnictwo Marcule. Targaniec

Nadleśnictwo Marcule. Targaniec
Fot. Nadleśnictwo Marcule/Facebook

Powiększają się zbiory skansenu maszyn leśniczych i rolnych, który tworzony jest przy Centrum Edukacji Przyrodniczej w Nadleśnictwie Marcule.

Placówka od kilkunastu lat przybliża, zwłaszcza najmłodszym, tajniki lasu, uczy szacunku do natury i przekazuje wiedzę związaną z fauna i florą regionu. Teraz, do zbiorów botanicznych i dendrologicznych, mają dołączyć także maszyny.

- Marcule to dawna osada leśna, jeszcze po wojnie liczyła 50 numerów. Dziś jest ich zaledwie 5, ale miejsce ma wyjątkowy charakter polany śródleśnej, dawniej uprawianej jako pole uprawne - mówi Radosław Koniarz, leśnik opiekujący się centrum edukacji.

W związku z taką tradycją leśnicy chcą utworzyć skansen maszyn pracujących niegdyś w lesie i na roli. Sprzęty te są przekazywane przez zaprzyjaźnionych rolników Dla nich to już niepotrzebne przedmioty, które trafiłyby na złom, a w Marculach zyskują drugie życie. Są tu naprawiane, opisywane i przechowywane pod wiatą ekspozycyjną. Dzięki temu można maszyny obejrzeć i poznać ich działanie.

Ostatnim nabytkiem jest targaniec, maszyna wykorzystywana podczas żniw, przekazał ją Jacek Skiba. W zasobach jest także wiele innych maszyn, a w planach jest odtworzenie starej chaty, charakterystycznej dla pogranicza regionu świętokrzyskiego i Mazowsza. Ma ona pokazywać zajęcia ludzi mieszkających w lesie, a więc bartników, smolarzy i osób trudniących się pozyskiwaniem dziegciu.

Centrum Edukacji Przyrodniczej na razie jest zamknięte z powodu koronawirusa, ale w związku ze znoszeniem obostrzeń już wkrótce będzie możliwe zwiedzanie tego miejsca.

Nadleśnictwo Marcule. TarganiecFot. Nadleśnictwo Marcule/Facebook

Tagi do tego wpisu
Reklama