W laboratorium w Podzamczu przebadają 400 próbek na dobę

Data publikacji: 04.05.2020 14:10
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. ŚCO

Regionalne Centrum Naukowo- Technologiczne w Podzamczu koło Chęcin rozpoczęło wykonywanie testów w kierunku SARS-CoV-2 wśród członków personelu placówek medycznych z naszego województwa.

Możliwe jest to dzięki umowie zawartej ze świętokrzyskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia, informuje Marcin Zawierucha, dyrektor centrum.

- W ostatnim okresie nasze laboratorium wykonywało około 150 próbek dziennie, które pochodziły z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. W związku z podpisaniem umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia i rozpoczęciem projektu „Stop Wirusowi” laboratorium będzie badało około 400 próbek na dobę - mówi Marcin Zawierucha.

Laboratorium Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego właśnie wykonało pierwsze testy z próbek pobranych od pracowników jednej ze świętokrzyskich lecznic.

Umowa przewiduje, że laboratorium zbada otrzymane próbki i przekaże zainteresowanym wyniki w ciągu 24 godzin. Jak dodaje Marcin Zawierucha, możliwe jest to dzięki temu, że niektóre urządzenia laboratoryjne zostały przeprogramowane, tak by można je było wykorzystywać w testach na obecność koronawirusa.

-Nasze laboratorium będzie jeszcze bardziej wydajne. Te dodatkowe urządzenia nie tylko przyspieszą prace, ale także zwiększą bezpieczeństwo w laboratorium i zapewnią stabilną trafność wyników testów. W ciągu czterech godzin, jednocześnie możemy wykonywać 96 testów - dodał Marcin Zawierucha.

W ramach projektu w ciągu najbliższych 10 miesięcy przeprowadzonych ma zostać 16 tys. testów na obecność SARS-CoV-2 w próbkach pobranych od pracowników placówek medycznych oraz mieszkańców województwa świętokrzyskiego.

Od początku pandemii w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu koło Chęcin wykonano już prawie 5,5 tys. testów na obecność koronawirusa.

Reklama