Od dziś wraca rehabilitacja. Gdzie?

Data publikacji: 04.05.2020 15:36
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.05.2020. Kielce. Fizjoterapia i rehabilitacja

04.05.2020. Kielce. Fizjoterapia i rehabilitacja
Kielce / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Od dzisiaj placówki wykonujące świadczenia leczniczo-rehabilitacyjne wznawiają działalność. Oznacza to, że pacjenci znowu będą mogli korzystać z zabiegów i ćwiczeń. To efekt drugiego etapu znoszenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.

Zabiegi rehabilitacyjne wykonywane są m.in. w jednej z większych kieleckich przychodni, czyli w Centrum Medycznym Artimed PZU Zdrowie przy ulicy Paderewskiego, informuje jego dyrektor, Dariusz Saletra.

- Nie będzie ona niestety w pełni wydolna, ponieważ musimy zachować wszelkie reżimy sanitarne. Stąd zmniejszona będzie liczba pacjentów. W pierwszej kolejności będziemy powiadamiać tych, pacjentów, którzy z powodu epidemii mieli odwołaną rehabilitację - dodał Dariusz Saletra.

Gotowe do udzielania świadczeń jest Uzdrowisko Busko-Zdrój. Jednak jak informuje jego prezes Wojciech Lubawski, placówka najbardziej oczekuje na ponowną możliwość przyjmowania kuracjuszy.

- W każdej chwili jesteśmy oczywiście gotowi do uruchomienia zabiegów rehabilitacyjnych, jednak u nas zatrudnionych jest około 200 fizjoterapeutów, dlatego czekamy na możliwość pojawienia się w naszym sanatorium kuracjuszy. Wówczas wznowienie świadczeń rehabilitacyjnych będzie miało sens - dodał Wojciech Lubawski.

- Do wznowienia zabiegów rehabilitacyjnych przygotowuje się Świętokrzyskie Centrum Onkologii - mówi Izabela Opalińska, rzecznik szpitala.

- Nasi pacjenci są pacjentami z grup wysokiego ryzyka, ponieważ mają obniżoną odporność, dlatego musimy zachować wszelkie możliwe środki ostrożności. W związku z tym w tym tygodniu przygotowujemy się, by opracować wszystkie zasady bezpiecznego działania. Pacjenci, którzy są u nas hospitalizowani cały czas mają świadczoną rehabilitację - dodała Izabela Opalińska.

Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia podkreśla, że rehabilitacja nie będzie przebiegała w taki sam sposób, jak odbywała się w czasach sprzed epidemii. Jak mówi, warunkiem uruchomienia danego gabinetu jest ostry reżim sanitarny.

- Muszą być zachowane wszelkie zasady higieny i dystansu między fizjoterapeutą, a pacjentem. Obowiązuje ich noszenie maseczek ochronnych, zakaz używania telefonów komórkowych w trakcie zabiegów. Ponadto fizjoterapeuta musi używać jednorazowych rękawiczek, a po każdym zabiegu wymagana jest dezynfekcja wszystkich przedmiotów, z którym pacjent miał podczas zabiegu kontakt - dodała Beata Szczepanek.

Świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia radzi, by osoby, które chcą skorzystać z rehabilitacji, wcześniej telefonicznie kontaktowały się z placówką, w której mają mieć wykonywane zabiegi.

Reklama