Uczelnie lepiej przygotują się do oceny

Data publikacji: 04.05.2020 17:36
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Radio Kielce

Rok więcej będą miały uczelnie wyższe do przygotowania się do ewaluacji działalności naukowej. To rozwiązanie wprowadzone dzięki tarczy antykryzysowej, której zadaniem jest zniwelowanie wpływów epidemii na gospodarkę i szkolnictwo.

Profesor Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego mówi, że wynik tej oceny ma duże znacznie dla uczelni, dlatego bardzo pozytywnie odbiera decyzję Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- To dobra i oczekiwana przez środowisko akademickie decyzja. Trzeba pamiętać, że zasady ewaluacji zostały wprowadzone dwa lata temu. Sytuacja w naszym kraju i innych państwach przesunęła w czasie możliwości prowadzenia badań i uzyskiwania wyników, które przełożą się na osiągnięcia naukowe - tłumaczy rektor UJK.

Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej mówi, że ocena parametryczna uczelni miała odbyć się w 2021 roku. Jej zasady, na przykład to w jakich czasopismach naukowych najlepiej publikować wprowadziła reforma szkolnictwa wyższego. Od oceny, którą uczelnie otrzymają zależeć będzie między innymi ich finansowanie, ale też możliwość rozwoju i uzupełniania kadry naukowej.

- Jest to procedura zupełnie nowa, a jednocześnie niezwykle ważka dla szkół wyższych. Bo od niej zależy na przykład uzyskanie prawa do doktoryzowania i habilitowania, a to są decyzje niesłychanie ważne dla uczelni - tłumaczy profesor Wiesław Trąmpczyński.

Tarcza antykryzysowa zakłada, że nowa ewaluacja działalności naukowej odbędzie się w 2022 roku.

Reklama