Biblioteki wciąż zamknięte

Data publikacji: 04.05.2020 17:36
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach

Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach
Fot. Wiktor Taszlow / Radio Kielce

14-dniowa kwarantanna dla książek, zachowanie bezpiecznej odległości między wypożyczającymi i ograniczony dostęp do księgozbiorów. Między innymi te nowości czekają na osoby, które będą korzystały z bibliotek. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że już od dziś książnice mogą zostać otwarte. Kieleckie jeszcze są zamknięte.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kielcach już od rana dzwonili czytelnicy z pytaniami, czy instytucja ta rozpocznie pracę. Jej dyrektor, Anna Żmudzińska wyjaśnia, że choć już w połowie kwietnia zostały wprowadzone rozwiązania mające na celu zapewnienia bezpieczeństwa i pracownikom i wypożyczającym, to placówka nadal jest zamknięta.

- Skontaktowaliśmy się z sanepidem, przesłaliśmy wszystkie niezbędne dokumenty, procedury i czekamy na opinię. Po wydaniu opinii przez sanepid, będziemy musieli się skontaktować z naszym organem prowadzącym, czyli urzędem miasta z pytaniem, czy możemy otworzyć filie i od kiedy - wyjaśnia.

Wiadomo natomiast, że kiedy już biblioteki zostaną otwarte, zmienią się zasady korzystania z ich zasobów. Poradnik dla wszystkich książnic, przygotowała Biblioteka Narodowa. Jak zaznacza Anna Żmudzińska, innowacje służą bezpieczeństwu.

- W pierwszym etapie naszego otwarcia będzie ograniczony wolny dostęp do naszego księgozbioru oraz innych przestrzeni. Czytelnicy będą mogli się kontaktować tylko z bibliotekarzem przez specjalną szybę i w ten sposób podawać książki. Każdego czytelnika będzie obsługiwać dwóch bibliotekarzy. Czytelnik będzie najpierw przekazywał tę książkę, którą miał w domu. Jeden pracownik będzie odkładał książkę do specjalnych pojemników, ponieważ książki trafią do trwającej dwa tygodnie kwarantanny, natomiast drugi pracownik wypożyczy nową książkę - wyjaśnia.

Anna Żmudzińska dodaje, że obowiązkowe będzie zachowanie dystansu od innych wypożyczających.

- W przedsionkach, które przygotowaliśmy dla państwa, będzie mógł przebywać tylko jeden czytelnik. Oczywiście musi mieć rękawiczki, maseczkę. Przygotowaliśmy natomiast płyny do dezynfekcji rąk. Odległość między wypożyczającymi to minimum dwa metry. Co dwie godziny biblioteka będzie zamknięta na 10 minut. W tym czasie będzie się odbywać dezynfekcja klamek, szyb, tych miejsc, w których był kontakt z czytelnikiem - zaznacza.

Jak dodaje dyrektor, zgodnie z rekomendacją Biblioteki Narodowej, na początku filie biblioteki miejskiej w Kielcach, a jest ich 12, będą pracowały w ograniczonym czasie.

- W poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek od godziny 12 do godziny 17, natomiast w środę od 9 do 15, natomiast w sobotę filie będą zamknięte - tłumaczy.

Nieczynna jest także Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach. Jak mówi główny bibliotekarz tej instytucji, Anna Godowska, jej uruchomienie jest uzależnione od opinii inspektorów sanitarnych.

- Jesteśmy w trakcie konsultacji z sanepidem i w momencie, kiedy ta zgoda zostanie wyrażona, biblioteka rozpocznie pracę. Oczywiście przygotowujemy bibliotekę do otwarcia zgodnie z wytycznymi wydanymi przez Ministerstwo Rozwoju i Biblioteki Narodowej - wyjaśnia.

Wszelkie decyzje zostaną ogłoszone na stronach internetowych instytucji.

Podobne wiadomości
Reklama