Wystawa linorytu otwarta w Galerii Wieży Sztuki

Data publikacji: 04.05.2020 17:49
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Kielce. Wieża Sztuki

Kielce. Wieża Sztuki
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Linoryty autorstwa Jolanty Pielki-Kether można zobaczyć na wystawie w Galerii Wieża Sztuki Arkadiusza Latosa. Instytucja ta dziś wznowiła działalność po przerwie związanej z pandemią koronawirusa.

Bohaterką prezentowanych prac jest kobieta. Arkadiusz Latos, właściciel Wieży Sztuki, tłumaczy, że wystawa ta miała być otwarta w marcu, z okazji Dnia Kobiet i podkreśla wyjątkowość oraz subtelność prac Jolanty Pielki-Kether.

- Jest to linoryt prowadzony w zupełnie inny sposób niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni, chociażby oglądając linoryt w Biurze Wystaw Artystycznych. Tutaj, to co robi artystka przypomina rysunek. Chciałbym, żeby publiczność mogła zobaczyć te prace. Takiego linorytu nie mieliśmy w żadnej galerii - podkreśla.

Jolanta Pielka-Kether to absolwentka Instytutu Kształcenia Plastycznego Uniwersytetu Śląskiego- Filia w Cieszynie. Czynnie zajmuje się grafiką użytkową i artystyczną. Uprawia także fotografię oraz malarstwo i rysunek. Jej prace malarskie i graficzne inspirowane są różnorodną tematyką, której podmiotem jest człowiek, jego emocje oraz uczucia. Wystawę będzie można oglądać przez miesiąc.

Arkadiusz Latos przyznaje, że cieszy się, iż wreszcie będzie mógł się spotkać z miłośnikami sztuki. Ekspozycja nie będzie miała jednak uroczystego otwarcia.

- Chcielibyśmy kolejną wystawę otworzyć wernisażem, bo wszyscy jesteśmy spragnieni kontaktu z publicznością, ale nie wiemy czy to będzie możliwe w tej połowie roku, czy dopiero w następnej - tłumaczy.

Mówi, że po raz pierwszy w dziewięcioletniej historii galerii była taka długa przerwa w jej działalności, ale ten czas narodowej kwarantanny zarówno on, jak i wielu innych artystów, wykorzystał na pracę twórczą.

- Mam kontakt z wieloma artystami i wszyscy pracowaliśmy. Ja wykorzystałem ten czas na realizację rzeźby Jana Kochanowskiego, która stanie przed rektoratem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Miałem możliwość skupić się na detalach, co przyniosło efekty, ale radość z tej pracy twórczej studzi fakt, że brakuje dochodów z braku innej działalności - wyjaśnia.

W Galerii Wieża Sztuki obowiązują środki bezpieczeństwa, takie jak limit zwiedzających, zdezynfekowanie rąk przy wejściu czy obowiązek noszenia maseczki.

Tagi do tego wpisu
Reklama