Biblioteki w Kielcach i Busku od środy otwarte dla czytelników

Data publikacji: 05.05.2020 17:52
Autor: Marta Gajda , Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach

Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Od środy, 6 maja działalność wznowi Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach. Tego dnia będzie czynna od godziny 9 do 15.

Jak wyjaśnia Anna Żmudzińska, dyrektor instytucji, w związku z panującą pandemią koronawirusa wprowadzone zostały procedury zapewniające bezpieczeństwo. Między innymi ograniczono wolny dostęp do półek, a książki będą podawać wyłącznie bibliotekarze. Zmieniły się także godziny otwarcia placówek.

- Będą pracowały w ograniczonym czasie. W poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek od godziny 12 do 17, natomiast w środę od 9 do 15. W sobotę filie będą zamknięte - tłumaczy dyrektor.

Godziny te nie dotyczą filii numer 6 (przy ulicy Wikaryjskiej), która będzie czynna we wtorki i czwartki, w godzinach 12-17 i będzie tu jedynie możliwy zwrot książek i czasopism.

Książki oddawane przez czytelników będą poddane kwarantannie, czyli zostaną wyłączone z obiegu na 14 dni.

Anna Żmudzińska prosi, by zamawiać książki online lub przychodzić do biblioteki z listą książek, które czytelnicy chcieliby wypożyczyć. Usprawni to obsługę i pomoże uniknąć kolejek. Natomiast czasopisma nie będą wypożyczane aż do odwołania. 

W bibliotekach będzie obowiązywało przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, czyli noszenie maseczki, rękawiczek oraz zachowanie odstępu między czytelnikami.

Również po prawie dwumiesięcznej przerwie, spowodowanej epidemią koronawirusa, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju otwiera swoje podwoje. Placówka czeka na czytelników od najbliższej środy - 6 maja. Tego dnia zostaną uruchomione także filie w Dobrowodzie, Kołaczkowicach oraz Szańcu.

Ewa Marciniec, dyrektor biblioteki zaznacza, że w trosce o bezpieczeństwo czytelnicy będą musieli przestrzegać określonych wytycznych.

- Nie będzie wolnego dostępu do półek. To oznacza, że nie będziemy sami wybierać książek z regałów. Poda je pracownik. Na parterze utworzyliśmy także specjalne stanowisko obsługi, gdzie będzie można zwrócić książki, a te, z kolei trafią na 10-dniową kwarantannę. Każdy ma obowiązek noszenia maseczki i rękawiczek - zaznacza.

Jednorazowo można wypożyczyć do 6 książek i do 3 materiałów multimedialnych na 1 miesiąc. Dyrekcja rekomenduje rezerwację materiałów do wypożyczenia poprzez własne konto biblioteczne.

- Zamówienia można także składać drogą mailową lub telefoniczną. Wszelkie informacje, numery telefonów, adresy e-mail, dostępne są na stronie internetowej biblioteki - zaznacza.

Nadal nieczynne pozostają czytelnie. Nie będzie możliwości korzystania z komputerów. Nadal zawieszone są też wszystkie wydarzenia kulturalne.

Biblioteka Główna będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.30 –16.30 z półgodzinną przerwą na zdezynfekowanie pomieszczeń od 12.00 do 12.30.

Z kolei filia biblioteczna w Dobrowodzie będzie czynna w poniedziałki i środy w godzinach od 10.00 do 17.00, w piątek 9.00-15.00.

Filia biblioteczna w Kołaczkowicach: poniedziałek i środa 10.00-17.00, piątek 9.00-15.00.

Zaś filia biblioteczna w Szańcu: poniedziałek i piątek 10.00-16.00, wtorek-czwartek 11.00-17.00

W soboty wszystkie biblioteki będą nieczynne.

Podobne wiadomości
Reklama