Przyłbice ochronne z drukarki 3D

Data publikacji: 05.05.2020 19:48
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.05.2020 Busko-Zdrój. Produkcja przyłbic w drukarce 3D w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niepełnosprawnych Ruchowo

05.05.2020 Busko-Zdrój. Produkcja przyłbic w drukarce 3D w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niepełnosprawnych Ruchowo
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Drukarka 3D, na której pracowali uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Busku-Zdroju uczący się w zawodzie technik informatyk i technik mechanik znalazła w czasie epidemii koronawirusa nowe, ważne zastosowanie. Urządzenie w technologii trójwymiarowej i jego najnowsze oprogramowanie wykorzystywane jest do produkcji przyłbic ochronnych.

Dziś, kiedy zajęcia edukacyjne są zawieszone i jest ogromne zapotrzebowanie na przedmioty, których brakuje na rynku, stała się wręcz niezbędna w walce z pandemią.

- Projekt 3D opracował Tomasz Lalewicz, nauczyciel przedmiotów zawodowych, a nad wykonaniem przyłbic czuwa Marek Nowak, pracownik techniczny szkoły - mówi Waldemar Wójcik, dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Busku-Zdroju. Dodaje, że do produkcji wykorzystywana jest baza dydaktyczna i sprzętowa placówki.

05.05.2020 Busko-Zdrój. Produkcja przyłbic w drukarce 3D w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niepełnosprawnych RuchowoFot. Marta Gajda / Radio Kielce

- Proces produkcji przyłbicy nie jest zbyt zaawansowany, jednak czasochłonny. Wydruk jednej plastikowej obejmy przyłbicy trwa około czterech godzin, zaś drukarka jest o mocy około 600 W. Wynik 2400 W mnożymy przez cenę 1 kWh. Średnio wynosi ona 0,55 zł. Co daje nam zużycie energii w granicach 1,32 zł. Biorąc pod uwagę obecną sytuację i brak uczniów w placówce, koszty pracy drukarki spokojnie mieszczą się w naszym budżecie - zaznacza.

Tomasz Wojtyś, nauczyciel informatyki zaznacza, że konstrukcja przyłbicy produkowana jest z filamentu - tworzywa w formie sznurka stosowanego do drukarek 3D. Jego właściwością jest to, że pod wpływem temperatury topi się i umożliwia nadruk elementów trójwymiarowych na zasadzie ostudzania. Następnie trwa ręczne składanie przyłbic.

- Przy pomocy prostego wydruku, kawałka gumki, którą otrzymaliśmy od DPS Zborów oraz przezroczystej folii do laminowania dokumentów w formacie A3, jesteśmy w stanie tworzyć w pełni funkcjonalne przyłbice - przekonuje.

05.05.2020 Busko-Zdrój. Produkcja przyłbic w drukarce 3D w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niepełnosprawnych RuchowoFot. Marta Gajda / Radio Kielce

Dodaje, że druk jest długotrwały. Jednak liczy się jakość. W przypadku skrócenia czasu wydruk nie będzie doprecyzowany i dokładny. Mogą nastąpić też mikropęknięcia.

Warto dodać, że również w pracowni krawieckiej ośrodka pod kierunkiem Elżbiety Rubinowskiej - nauczyciela przedmiotów zawodowych, pracownicy obsługi szyją maseczki z własnej inicjatywy.

Swoimi produktami ośrodek podzielił się ze szkołami sąsiadującymi i placówkami oświatowymi, z którymi współpracuje.

Reklama