Gminy stanęły na wysokości zadania. Sprzęt komputerowy trafia do uczniów [RAPORT]

Data publikacji: 06.05.2020 13:09
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Ewa Pociejowska-Gawęda , Emilia Sitarska , Anna Głąb , Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Laptopy dla uczniów z gminy Staszów

Laptopy dla uczniów z gminy Staszów
Fot. Urząd Miasta Staszowa

Komputery do zdalnej nauki dla najbardziej potrzebujących uczniów są już dystrybuowane na terenie województwa świętokrzyskiego. Samorządy otrzymały pieniądze, za które zakupiły komputery z programu rządowego „Zdalna szkoła”.

PONIDZIE

Również samorządy z Ponidzia przekazują uczniom komputery zakupione w ramach rządowego programu Zdalna Szkoła. Sprzęt specjalistyczny trafił do tych domów, gdzie go brakuje. Gminy w zależności od wielkości otrzymały od 35 do 100 tys. złotych dofinansowania z Ministerstwa Cyfryzacji. Projekt jest odpowiedzią na obecną sytuację szkolnictwa, związaną z wprowadzeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, spowodowanym zakażeniami koronawirusem.

Gmina Pińczów w ramach programu zakupiła 41 komputerów przenośnych na łączną kwotę ponad 69 tys. zł.

W komunikacie zamieszczonym na stronie Urzędu Miasta i Gminy w Pińczowie czytamy, że zamknięcie placówek oświatowych na wiele tygodni wymusiło nowe standardy prowadzenia zajęć edukacyjnych. Uczniowie zamiast w szkolnych ławach zasiadają przed monitorami komputerów. Niestety wielu z nich nie posiada dostępu do Internetu lub sprzętu, na którym może realizować podstawy programowe.

Władze gminy mają nadzieję, że zakupione laptopy pozwolą wielu uczniom na uczestniczenie w zdalnych zajęciach. Zaznaczają, że w wielu domach do tej pory było to niemożliwe.

Również gmina Kije wspomaga naukę zdalną. Samorząd zakupił 17 komputerów przenośnych z dostępem do Internetu, niezbędnym oprogramowaniem oraz dodatkowym wyposażeniem. Komputery trafiły do uczniów trzech placówek: Szkoły Podstawowej w Kijach, Szkoły Filialnej w Gartatowicach oraz Szkoły Filialnej we Włoszczowicach.

Z kolei Gmina Działoszyce pozyskała prawie 45 tys. zł z rządowego programu „Zdalna szkoła”. Dzięki otrzymanej dotacji zakupionych zostało 16 laptopów oraz 2 Routery LTE, które trafiły do szkół podstawowych prowadzonych przez gminę. Sprzęt ten umożliwi zdalną edukację uczniom, których sytuacja rodzinna i materialna uniemożliwia aktywne włączenie się w codzienne zajęcia szkolne.

19 komputerów przenośnych, zakupiła z kolei gmina Złota. Trafiły do uczniów najbardziej potrzebujących z trzech placówek: Zespołu Placówek Oświatowych w Złotej, Szkoły Podstawowej w Chrobrzu i Miernowie.

Laptopy zakupił także buski samorząd. W ramach programu, gmina zakupiła 42 komputery przenośne.  Otrzymali je uczniowie, którzy nie posiadali komputerów w swoich domach, pochodzą z rodzin wielodzietnych lub znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

W ramach projektu ministerialnego gmina Solec-Zdrój pozyskała środki w wysokości prawie 60 tys. zł na zakup sprzętu komputerowego do nauki zdalnej. Program „Zdalna Szkoła” umożliwił samorządom zakup 26 laptopów i 1 tabletu wraz z niezbędnym oprogramowaniem. Wójt gminy przekazał zakupiony sprzęt do szkół podstawowych, a dyrektorzy tych placówek wypożyczyli go potrzebującym uczniom.

Również kazimierski magistrat zakupił 30 laptopów i 2 komputery stacjonarne. W najbliższym czasie zostaną one przekazane do szkół. Dyrektorzy będą je udostępniać potrzebującym uczniom.

Gmina Opatowiec przekazała dyrektorom placówek oświatowych 22 nowe komputery. Na ten cel zostały pozyskane fundusze w wysokości prawie 45 tys. zł.

Decyzję o złożeniu wniosku w ramach programu „Zdalna szkoła" podjął także samorząd gminy Bejsce. Pozyskane dofinansowanie wyniosło prawie 45 tys. zł.  W ramach projektu zostało zakupionych 30 laptopów z oprogramowaniem biurowym dla uczniów i nauczycieli z terenu gminy Bejsce.

Działania podjęła również gmina Czarnocin. W związku z tym 19 laptopów za kwotę prawie 45 tys. zł dotarło do gminy. Wszystkie urządzenia zostały przekazane do rodzin uczniów, które nie dysponują sprzętem komputerowym.

Za przyznaną dotację również gmina Skalbmierz zakupiła 20 wysokiej klasy laptopów, które trafiły do Zespołu Placówek Oświatowych w Skalbmierzu i Szkoły Podstawowej w Topoli. Sprzęt został dodatkowo wyposażony w myszki komputerowe.

Po zakończeniu nauki zdalnej zakupione sprzęty pozostaną do dyspozycji szkół.

POWIAT JĘDRZEJOWSKI 

88 tabletów, 10 laptopów, 6 kamer internetowych i 2 routery Wi-Fi zakupiła gmina Jędrzejów w ramach programu „Zdalna Szkoła - wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego”.

06.05.2020. Nagłowice. Przekazanie sprzętu komputerowego w ramach programu Zdalna Szkoła. Na zdjęciu od lewej: Izabela Lato - sekretarka ZPO Nagłowice, Iwona Matuszewska - dyrektor ZPO Nagłowice, Jacek Lato - wójt gminy NagłowiceFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Na to zadanie otrzymała wsparcie w wysokości 80 tys. zł w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Jak informuje Ewa Fortunka, kierownik Samorządowego Centrum Usług Wspólnych w Jędrzejowie tablety już w poniedziałek zostały przekazane do 13 szkół. I teraz dyrektorzy placówek rozdysponują sprzęt pomiędzy najbardziej potrzebujących uczniów, żeby mogli brać udział w lekcjach zdalnych. W tym celu dyrektorzy szkół będą podpisywali z rodzicami umowy wypożyczenia sprzętu. Ponadto do 20 maja nauczycielom zostaną dostarczone zakupione laptopy.

06.05.2020. Nagłowice. Przekazanie sprzętu komputerowego w ramach programu Zdalna SzkołaFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

- Jest duże zapotrzebowanie na taki sprzęt. Gmina od dyrektorów otrzymała zapotrzebowanie na 165 tabletów - dodała kierownik Fortunka. 

W ramach programu 16 laptopów oraz 8 modemów z dostępem do nielimitowanego internetu LTE trafiło do uczniów z gminy Nagłowice. Jak informuje Jacek Lato, wójt gminy Nagłowice - gmina otrzymała około 60 tys. złotych dofinansowania na zakup sprzętu do nauki zdalnej dla uczniów, dzięki czemu udało się kupić: 12 laptopów i 5 modemów. Za pośrednictwem dyrektorów trafiły one do uczniów z Zespołu Placówek Oświatowych z Nagłowic. 4 laptopy i 3 modemy powędrowały do uczniów Zespołu Placówek Oświatowych z Warzyna. Jak dodaje włodarz gminy - sprzęt został rozdysponowany najbardziej potrzebującym rodzinom oraz tam, gdzie był problem z dostępnością do mobilnej nauki, ponieważ sprzęt się psuje uczniom przekazane zostały również te laptopy, które były na stanie w szkołach, a teraz nie są wykorzystywane. 

06.05.2020. Nagłowice. Przekazanie sprzętu komputerowego w ramach programu Zdalna Szkoła. Na zdjęciu Robert Capiga - dyrektor ZPO Warzyn i Jacek Lato - wójt gminy NagłowiceFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Ponadto w ramach programu „Zdalna Szkoła - wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego” 36 laptopów zakupiło Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie. Komputery zostały przekazane do szkół z terenu powiatu jędrzejowskiego między innymi do Zespołu Szkół nr 1 im. Księdza Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie, Zespołu Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Jędrzejowie, I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego im. M. Rataja w Krzelowie, Zespołu Szkół w Sędziszowie oraz Zespołu Szkół w Wodzisławiu i trafią do najbardziej potrzebujących uczniów. Na zakup sprzętu starostwo otrzymało prawie 100 tys. zł dofinansowania.

Pozostałe gminy powiatu jędrzejowskiego: 

Gmina Małogoszcz  zakupiła 44 tablety z dostępem do Internetu, 7 laptopów ( sprzęt już został rozdysponowany do 6 szkół. Na zakup gmina otrzymała  prawie 70 tys. złotych dofinansowania) 

- Gmina Oksa –zakupiła 24 laptopy, po 12 sztuk zostało przekazane do szkół podstawowych w Oksie i Węgleszynie. Na zakup sprzętu gmina otrzymała 60 tys. zł dofinansowania. 

- Gmina Wodzisław - zakupiła 20 laptopów. Na ten cel samorząd otrzymał dofinansowanie w kwocie 60 tys. zł. 

- Gmina Sobków - zakupiła 20 laptopów dla 5 szkół. Na ten cel gmina otrzymała dofinansowanie w kwocie 60 tys. zł.   

- Gmina Słupia Jędrzejowska zakupiła 45 tabletów i 5 laptopów. 15 tabletów i 2 laptopy przekazane zostały dla  Szkoły Podstawowej w Obiechowie oraz 30 tabletów  i 3 laptopy do Szkoły Podstawowej w Słupi Jędrzejowskiej (na dniach trafią do uczniów). Dofinansowanie to 60 tys. złotych.

- Gmina Imielno - zakupiła 24 laptopy (po 8 laptopów dla SP w Mierzwinie, Motkowicach oraz Imielnie). Dofinansowanie 60 tys. złotych. 

- Gmina Sędziszów - na zakup laptopów z oprogramowaniem otrzymała 70 tys. złotych dofinansowania, gmina jest na etapie rozstrzygnięcia przetargu na zakup sprzętu

POWIAT OSTROWIECKI

Z programu „Zdalna Szkoła”, dzięki któremu można zakupić sprzęt do nauki zdalnej dla uczniów, skorzystały wszystkie gminy powiatów opatowskiego i ostrowieckiego.

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski otrzymała najwięcej, bo aż 100 tys. złotych, za które zakupionych zostało 40 laptopów dla najbardziej potrzebujących uczniów ośmiu publicznych podstawówek. Pieniądze na zakup sprzętu informatycznego otrzymały pozostałe gminy powiatu ostrowieckiego: Bodzechów 70 tys. zł, Ćmielów, Kunów, Waśniów po 60 tys. zł, oraz Bałtów 45 tys. zł.

POWIAT OPATOWSKI

W sąsiednim powiecie opatowskim także wszystkie gminy otrzymały dofinansowanie. 20 laptopów za 70 tys. zł rozdała już gmina Ożarów, jutro gmina Tarłów również rozdysponuje 20 komputerów zakupionych za 45 tys. zł. W ubiegłym tygodniu sprzęt za 45 tys. zł. przekazała także gmina Sadowie. Z kolei gminy: Opatów, Lipnik, Baćkowice, Iwaniska i Wojciechowice są na etapie organizacji przetargów. W gminie Wojciechowice zdecydowano, aby zamiast laptopów, kupić tablety. To koszt 45 tys. złotych.

POWIAT SANDOMIERSKI

30 laptopów do zdalnego nauczania kupiła za rządowe pieniądze gmina Sandomierz. Na ten cel otrzymała 78 tys. zł z Ministerstwa Cyfryzacji. Sprzęt przekazano dyrektorom szkół, którzy przydzielili go najbardziej potrzebującym uczniom.

Jak powiedział burmistrz Sandomierza Marcin Marzec - taka pomoc jest bardzo ważna. - W czasie epidemii, gdy lekcje szkolne prowadzone są online nie wszystkie rodziny są w stanie temu sprostać, ponieważ w mieszkaniu znajduje się jeden komputer dla wszystkich członków rodziny, a dzieci jest na przykład dwoje czy troje i wszystkie muszą uczestniczyć w wirtualnych zajęciach - zaznacza. Laptopy sfinansowane przez ministerstwo rozwiążą największe potrzeby w tym zakresie.

 

Sprzęt otrzymało 24 uczniów i 6 nauczycieli. Przydzielono go według potrzeb określonych wcześniej przez dyrekcje szkół. - Takie zapotrzebowanie zgłosiły wszystkie podstawówki w Sandomierzu oprócz Szkoły Podstawowej nr 1, ponieważ placówka zapewniła wszystkim swoim uczniom warunki do odbywania zdalnej nauki - dodał burmistrz Marcin Marzec. 

Uczniowie i nauczyciele będą mieć wypożyczone laptopy na czas trwania nauki w sieci, potem sprzęt wróci do szkół i stanowić będzie ich wyposażenie. 

Gmina z własnych środków kupiła torby na laptopy oraz obdarowała użytkowników książkami promocyjnymi o Sandomierzu.  

Do Szkoły Podstawowej nr 2 przekazano 13 laptopów, do "trójki" siedem, natomiast Szkoła Podstawowa nr 4 dostała 10 sztuk tego sprzętu. 

POWIAT STARACHOWICKI

Nowy sprzęt komputerowy trafił także do uczniów z powiatu starachowickiego. Najwięcej zakupiła gmina Starachowice, tu do nauki on-line posłuży 49 dodatkowych komputerów.

Jak informuje prezydent Marek Materek gmina skorzystała z maksymalnej wysokości pomocy finansowej, czyli 100 tys. zł.

- Aktualnie dyrektorzy szkół rozdzielają sprzęt pośród uczniów, którzy dotychczas nie posiadali takich urządzeń - podkreśla.

Z programu skorzystały także wszystkie gminy wchodzące w skład powiatu starachowickiego. W Brodach to 26 laptopów, w Mircu 25, a w Wąchocku 20. Z kolei gmina Pawłów zdecydowała się na zakup 80 tabletów.

Uczniowie szkół prowadzonych przez powiat starachowicki dostaną 40 nowych laptopów, trafią do uczniów, którzy ich najbardziej potrzebują.

Reklama