Krzyżtopór już można zwiedzać

Data publikacji: 07.05.2020 15:46
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Kultura
07.05.2020 Ujazd. Zamek Krzyżtopór

07.05.2020 Ujazd. Zamek Krzyżtopór
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe otworzyła podwoje dla turystów. Zwiedzanie w czasie epidemii koronawirusa przybrało nowy kształt, obowiązują restrykcyjne zasady, które zaakceptowała także opatowska Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

Na moment otwarcia czekali turyści i pracownicy zamku, którzy z powodu pandemii nie zarabiali na swoje pensje. Dyrektor zamku Elżbieta Charymska mówi, że to bardzo trudny czas dla instytucji, ale wierzy w to, że stopniowo placówka będzie wracać do normalności. Zamek jest otwarty siedem dni w tygodniu od godziny 8 do 20. Turyści muszą liczyć się z utrudnieniami.

- Maksymalnie na terenie obiektu może przebywać do 50 osób. Przy kasie też nie może być tłumów, ponieważ musimy zachować odpowiednie odległości - mówi Elżbieta Charymska.

W ciągu dnia, między godz. 12 a 12.30 jest przerwa na dezynfekcję. Odkażane są klamki, poręcze, brama wejściowa, a także łazienki. Płyny antybakteryjne znajdują się przy wejściu na zamek oraz w toaletach. W kilku miejscach na terenie zamku są umieszczone instrukcje jak poprawnie dezynfekować ręce, zakładać i zdejmować maski i rękawice.

Elżbieta Charymska informuje, że zmienił się sposób oprowadzania turystów po zamku. Wprowadzono tylko jedną trasę, ale umożliwiającą obejrzenie najważniejszych części.

- Obowiązuje ruch jednokierunkowy. Turysta, który przebywa na zamku nie może zwiedzać obiektu tak, jak do tej pory. Zostały postawione strzałki i należy się stosować do naszych zaleceń. Nie można wybrać tras obowiązujących przed epidemią - mówi Elżbieta Charymska. W grupie z przewodnikiem nie może znaleźć się więcej niż 10 osób. Trasę pokonać można także indywidualnie. Oprowadzający będą wyposażeni w przyłbice i rękawice, będą także zachowywać odpowiednią odległość od turystów, stąd też ograniczona liczba osób w grupie.

XVII-wieczną warownię od poniedziałku na razie zwiedzają nieliczne grupy turystów. W poniedziałek było kilkanaście osób. W środę, mimo niepogody, także pojawili się zwiedzający. Przyjeżdżając w to miejsce należy pamiętać o maseczkach i rękawicach.

W najbliższą sobotę odbędzie się nocne zwiedzanie z Białą Damą i pochodniami. Wszystkie miejsca na to wydarzenie zostały już zarezerwowane.

Imprezy masowe, planowane na ten rok, zostały przesunięte na 2021 rok.

Tagi do tego wpisu
Reklama