Kieleckie BWA wraca do pracy

Data publikacji: 08.05.2020 11:03
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.05.2020. Kielce. Nowe wystawy w Biurze Wystaw Artystycznych

08.05.2020. Kielce. Nowe wystawy w Biurze Wystaw Artystycznych
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach znów czeka na miłośników sztuki. Dziś zostaną udostępnione trzy wystawy, wernisażu jednak nie będzie.

Galeria sztuki przy ulicy Kapitulnej w Kielcach została zamknięta dla zwiedzających trzy dni przed wernisażem trzech wystaw malarstwa: Lecha Twardowskiego, Rodericka Murraya i Marii Piątek.

Jak mówi Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor BWA, prace tych twórców czekały na widzów aż do dziś.

- Nie otworzymy jak zwykle wernisażem, chociaż bardzo nam brakuje wspólnych spotkań z naszą publicznością. Po prostu otworzymy galerie - wyjaśnia.

W Galerii Górnej zostanie pokazane malarstwo Lecha Twardowskiego „Wewnątrz”. Artysta urodził się w Brodnicy, młodość spędził w Grudziądzu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu, w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Karpińskiego. W 1983 roku wyjechał do Paryża, a w 1995 powrócił do Wrocławia. Uprawia malarstwo, instalacje i performance. W swojej twórczości wykorzystuje różne techniki i media, współpracuje z muzykami, interesuje się przestrzenią teatralną. Jego obrazy i obiekty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą.

W Galerii Dolnej swoje obrazy zaprezentuje Roderick Murray. Artysta urodził się w Londynie w 1957 roku. Studiował w Chelsea School of Art (1974-1975) i na Uniwersytecie w Portsmouth, na Wydziale Sztuk Pięknych (1975-1978). Od 1996 roku mieszka i pracuje w Warszawie. W centrum jego zainteresowań znajduje się człowiek.

W Galerii Małej BWA pokazany zostanie „Self mapping” - czyli malarstwo Marii Piątek. To malarka poszukująca nowych form artystycznego komunikatu. Często działa na pograniczu różnego rodzaju mediów: malarstwa, rysunku, performance, w tym również sztuki partycypacyjnej zakładającej czynny udział odbiorców.

Ekspozycje będzie można oglądać do 29 maja.

Dyrektor BWA przypomina o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Wystawy można zwiedzać tylko indywidualnie, w maseczce, w określonym kierunku zwiedzania i z zachowaniem dystansu. Dostępny będzie płyn dezynfekujący do rąk, a hall wejściowy będzie codziennie ozonowany. Klamki i poręcze będą regularnie odkażane. Pracownicy mający kontakt ze zwiedzającymi będą wyposażeni w przyłbice i rękawiczki.

Dziś także częściową działalność wznowi Muzeum Historii Kielc. Na zwiedzających czas wystawa czasowa „100 lat Huty LUDWIKÓW w Kielcach 1919-2019”. Wystawa będzie otwarta w stałych godzinach pracy muzeum, z tym jednak, że obowiązują ograniczenia związane z bezpieczeństwem. Władze instytucji zachęcają do wcześniejszego zgłaszania chęci obejrzenia wystawy pod numerem telefonu: 41 340 55 26 lub mailowo kasa@mhki.kielce.eu. Pozwoli to usprawnić organizację zwiedzania.

Natomiast w czwartek otworzyła się Galeria Sztuki Współczesnej „Winda”. Do 22 maja można tu oglądać prace Dominika Wdowskiego zebrane pod hasłem „Ciało i dusza”. Z kolei w poniedziałek 4 maja na widzów czeka Galeria Wieża Sztuki, gdzie prezentowane są linoryty autorstwa Jolanty Pielki-Kether.

Muzeum Narodowe w Kielcach wprawdzie jeszcze ma zamknięte dla zwiedzających wszystkie swoje oddziały, ale za to na gości czekają Ogród Włoski przy Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach oraz park przy Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

Reklama