Krzyżtopór można zwiedzać wirtualnie

Data publikacji: 09.05.2020 08:16
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Kultura
Aplikacja na telefon zamku Krzyżtopór

Aplikacja na telefon zamku Krzyżtopór
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Turyści odwiedzający zamek Krzyżtopór w Ujeździe będą mogli pobrać bezpłatną aplikację mobilną. Dzięki niej będzie poprzez telefon będzie można przenieść się do XVII wieku, czyli czasów świetności tej warowni. Aplikacja zostanie udostępniona w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Jak informuje Elżbieta Charymska, dyrektor Instytucji Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, aplikację stworzono w czasie kwarantanny, aby uatrakcyjnić zwiedzanie.

- Obejmuje ona 12 wyznaczonych punktów. Turysta będzie mógł zobaczyć, jak te miejsca wyglądały w dobie swojej świetności - mówi Elżbieta Charymska. Każdy odwiedzając zabytek, będzie mógł pobrać aplikację bezpłatnie, bez względu na system operacyjny smartfona - wyjaśnia.

Wspólne zwiedzanie z aplikacją zaczyna się w przedbramiu, czyli przed głównym wejściem na zamek. Wśród 12 punktów znajdują się m.in. dziedzińce zamkowe, galeria, kaplica, bastion Smok, taras i archiwum.

Aplikacja na telefon zamku KrzyżtopórFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W tych miejscach telefon będzie wibrował. To znak, ze turysta ma się zatrzymać. Elżbieta Charymska mówi, że aplikacja ma też sprawić, aby turysta pogłówkował i poszukał wszystkich miejsc, znajdujących się w aplikacji. Na terenie zabytku będą rozlokowane także odpowiednie tablice informacyjne.

- Po obejrzeniu odhacza się ikonka, że dany punkt został obejrzany i można kontynuować poszukiwanie kolejnego punktu - wyjaśnia Elżbieta Charymska.

Przez miesiąc aplikacja będzie w fazie testów. Wszelkie zastrzeżenia lub propozycje ulepszenia aplikacji będzie można kierować do pracowników instytucji.

Tagi do tego wpisu
Reklama