Centrum Mirca zmieni się nie do poznania

Data publikacji: 09.05.2020 16:25
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Mirzec. Urząd gminy

Mirzec. Urząd gminy
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Niebawem rozpocznie się rewitalizacja Mirca. Zmiany obejmą głównie centrum miejscowości i skupią się na poprawie warunków do wypoczynku.

Wójt Mirosław Seweryn informuje, że nowe zagospodarowanie terenu będzie tworzyło harmonijną całość, łącząc zabudowę usługową i turystyczną.

Centralnym punktem będzie zbiornik wodny z kąpieliskiem. Przy nim będą - plaża, wiata na sprzęt pływający i przystań. Powstanie taras widokowy ze ścianką wspinaczkową i kładka wisząca z konstrukcją linową.

Zmieni się także otoczenie zbiornika. Wokół ma być wytyczona ścieżka, zamontowane będzie nowe oświetlenie, ławeczki, kosze na śmieci i tablice informacyjne. Odnowione zostaną także przylegające tereny zielone. Wybudowany będzie także zadaszony bar grillowy z tarasem, cypel z altaną biesiadną wraz z roślinnością, budynek zaplecza z tarasem widokowym i ścianką wspinaczkową. Dla miłośników sportów rowerowych i rolkarskich powstanie skate park. Obok niego będzie plac zabaw dla dzieci z tyrolką.

Kolejne elementy projektu obejmą miejsca sąsiadujące ze zbiornikiem wypoczynkowym. Przy przedszkolu powstanie sala widowiskowa, której brakuje w placówce. Będzie służyła i dzieciom i mieszkańcom gminy, a wzdłuż drogi wojewódzkiej przy przedszkolu będzie wybudowany chodnik. Z kolei przy ośrodku zdrowia zostaną wybudowane strefy wypoczynku dla seniorów.

W centrum odnowiony będzie parking. Zmieni się także budynek OSP. Zagospodarowany będzie plac wokół pomnika. Dla handlujących powstaną wygodne wiaty do prowadzenia sprzedaży. W planie jest wybudowanie szaletów publicznych.

W najbliższych tygodniach gmina ogłosi konkurs na zaprojektowanie koncepcji architektonicznej rewitalizowanego terenu. Cały projekt ma kosztować 6 mln zł. 4,5 mln zł to dofinansowanie z RPO.

Reklama