Ostrowiecka neurologia powoli się ewakuuje

Data publikacji: 12.05.2020 17:58
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: nowy budynek SOR w szpitalu w Ostrowcu Św.

Na zdjęciu: nowy budynek SOR w szpitalu w Ostrowcu Św.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Pacjenci z oddziału neurologii w ostrowieckim szpitalu zostaną ewakuowani do innych lecznic. W Ostrowcu Św. pojawili się konsultanci wojewódzcy ds. chorób zakaźnych i neurologii, którzy zdecydowali, w jaki sposób ma odbyć się cała operacja.

Jak informuje Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski, z prośbą o pomoc dyrekcja i starostwo wystąpili w poniedziałek. Na podstawie konsultacji z dyrekcją szpitala podjęto już decyzje.

- Wdrożono procedurę przekazania pacjentów do stosownych szpitali. Część pacjentów, tych w najcięższym stanie, trafi do szpitala jednoimiennego w Starachowicach. Część zostanie przekazana do innych placówek - informuje wojewoda Zbigniew Koniusz.

Jak dodaje, ostatecznie każdy potrzebujący pacjent otrzyma opiekę. Część osób będzie kwalifikowała się do wypisów. Wojewoda podkreśla, że pomoc szpitalowi została udzielona. Pacjenci zostaną przetransportowani we wtorek i środę.

- Z tych 21 pacjentów prawdopodobnie do przekazania do innych szpitali pozostanie 13. Z tego trzech jest w stanie ciężkim, natomiast być może inni będą mogli przebywać na oddziale internistycznym, niekoniecznie na neurologii - mówi Zbigniew Koniusz.

12.05.2020. Ostrowiec Św. Na zdjęciu: Marzena Dębniak - starosta ostrowieckiFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Podczas konferencji prasowej starosta ostrowiecki Marzena Dębniak poinformowała, że w tej sprawie nie otrzymała żadnej odpowiedzi od wojewody, choć przyznała, że trzech pacjentów będzie miało transport do Starachowic.

- Żadnej odpowiedzi nie otrzymałam i, z tego co wiem, dyrekcja szpitala też jej nie otrzymała. Dyrekcja stanęła na wysokości zadania, jakby zastępczą neurologię robimy w nowym budynku SOR-u, ale nie mamy personelu. Będziemy musieli sobie jakoś radzić - mówi Marzena Dębniak.

Jak informowaliśmy, ta pomoc jest niezbędna, aby jak najszybciej przywrócić pracę na oddziale neurologii. 11 pracowników wraz z 21 pacjentami już szóstą dobę przebywa w szpitalu po tym, gdy wykryto 3 przypadki zakażenia koronawirusem. Ewakuacja oddziału pozwoli na skierowanie kadry medycznej na kwarantannę.

Reklama