Pińczów uczcił 85. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego

Data publikacji: 12.05.2020 22:47
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.05.2020. Pińczów. Uroczystości w 85. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na zdjęciu (od lewej): Włodzimierz Badurak – burmistrz Pińczowa i Michał Ryk z urzędu miejskiego w Pińczowie

12.05.2020. Pińczów. Uroczystości w 85. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na zdjęciu (od lewej): Włodzimierz Badurak – burmistrz Pińczowa i Michał Ryk z urzędu miejskiego w Pińczowie
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Skromne uroczystości odbyły się przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego na skwerze obok pałacu Wielopolskich. Z tej okazji przed pomnikiem złożono kwiaty, zapłonęły także znicze.

Dariusz Greń, dowódca Jednostki Strzeleckiej 2131 Pińczów Związek Strzelecki „Strzelec”, zaznacza, że Józef Piłsudski jest postacią szczególnie ważną dla Polski. Przypomina, że to Piłsudski był inicjatorem założenia Związku Strzeleckiego w 1910 roku. Ponadto jest patronem pińczowskiej jednostki, która działa od 2015 roku, podtrzymując tradycje Pierwszej Kompanii Kadrowej, utworzonej 3 sierpnia 1914 w Krakowie przez Józefa Piłsudskiego z połączenia członków „Strzelca” i Polskich Drużyn Strzeleckich jako zalążek Wojska Polskiego.

-To tu koło Pińczowa przez 3 miesiące w okresie od marca do maja w 1915 roku I Brygada Legionów Polskich pod dowództwem Piłsudskiego zajmowała wówczas pozycje nad Nidą. To tu walczyli Piłsudczycy. Dziś, zarówno 12 maja, w rocznicę jego śmierci jak i 5 grudnia, w rocznicę urodzin Marszałka, oddajemy mu cześć - zaznacza.

Justyna Dziadek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie przypomniała, że wiele miejsc w Pińczowie wiąże się z postacią Piłsudskiego.

- To m.in. dąb im. Marszałka Piłsudskiego, który został zasadzony 9 marca 1929 r. z okazji imienin komendanta, obok pomnika Konstytucji 3 Maja. Ponadto na placu dworcowym kolei wąskotorowej znajdował się, niestety niezachowany do dziś, pomnik (popiersie) Piłsudskiego, wykonany przez miejscowego kamieniarza Jana Bernarda w roku 1934. Obecne popiersie marszałka, ustawione przy pałacu Wielopolskich, powstało w 2011 roku, na zamówienie Towarzystwa Przyjaciół Ponidzia - zaznacza.

Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa podkreśla, że to ważne, aby pamiętać o Piłsudskim jako jednej z najważniejszych postaci w historii Polski.

- Pamiętamy o naszych bohaterach, którzy przywrócili nam wolność. Chcemy przekazać młodym ludziom to, co dla Polski ważne, przekazać tę wiedzę kolejnym pokoleniom - zaznacza.

W Pińczowie zachowało się też wiele pamiątek. W archiwum Szkoły Podstawowej nr 1 znajduje się oryginalny nekrolog z informacją o nabożeństwie żałobnym za duszę Józefa Piłsudskiego, które odbyło się 17 maja 1935 r. o godz. 9.00. Z kolei w Muzeum Regionalnym w Pińczowie znajduje się wierna kopia urny na Kopiec Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ma ona kształt wazonu (brak pokrywy) i zdobienia: odznakę I Brygady Legionów Polskich „Za Wierną Służbę” i odznakę pamiątkową Polskiej Organizacji Wojskowej (tzw. Krzyż POW), daty: 1914, 1915. Ponadto napisy: Czarkowy, Opatowiec, Sobowice, Skowronno i wyryte słowa: Związek Legionistów i Peowiaków Ziemi Pińczowskiej.

Popiersie Józefa Piłsudskiego przy Pałacu Wielopolskich w Pińczowie zostało odsłonięte 5 grudnia 2011 roku w 144. rocznicę urodzin wielkiego Polaka. Na granitowej tablicy przytwierdzonej do cokołu widnieje treść: „Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu za odzyskanie niepodległości Polski w dniu 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli - Pińczowianie”. Z kolei na cokole znajduje się płaskorzeźba orła i napis "Za ojczyznę i wolność".

Reklama