KULTURA ONLINE. Odwiedź wirtualnie dom Jana Pawła II i zobacz broń z której do niego strzelano

Data publikacji: 13.05.2020 09:31
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Pistolet z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II

Pistolet z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II
Fot. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zaprasza na wirtualny spacer po stałej ekspozycji, mieszczącej się w kamienicy przy ul. Kościelnej 7, gdzie 18 maja 1920 roku na świat przyszedł Karol Wojtyła. Placówka ta jest jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów w Małopolsce. Odwiedza go rocznie około 250 tys. osób.

Jak czytamy na stronie muzeum, nowoczesna, multimedialna wystawa narracyjna, zabiera zwiedzających w podróż po życiu człowieka, który zmienił oblicze współczesnego świata. Sercem muzeum jest mieszkanie, w którym rodzina Wojtyłów zamieszkiwała w latach 1919-1938. Można w nim zobaczyć ozdobne serwetki haftowane przez Emilię Wojtyłową, jej srebrną torebkę i złoty medalion, oryginalną zastawę stołową i fotografie z albumu rodzinnego.

Przechodząc przez 16 stref muzeum poznajemy Wadowice z lat międzywojennych, losy wadowickich Żydów, Kalwarię Zebrzydowską i wielką miłość Jana Pawła II do gór. Razem z Karolem przeżywamy śmierć matki i odejście brata, a także wyjazd na studia do Krakowa, wojnę, ciężką fizyczną pracę i odpowiedź na jego powołanie do kapłaństwa.

Poznajemy Karola Wojtyłę – księdza, następnie biskupa i kardynała, aby finalnie uczestniczyć w wydarzeniach z 16 października 1978 roku. Przechodząc przez strefę wydarzeń z 13 maja 1981 roku widzimy jeden z najważniejszych eksponatów – oryginalny pistolet Browning HP kaliber 9 mm, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II na Placu Świętego Piotra.

ODWIEDŹ MUZEUM DOM RODZINY JANA PAWŁA II

Tagi do tego wpisu
Reklama