Kielecki sędzia odpowie za kolizję po pijanemu?

Data publikacji: 13.05.2020 10:11
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Bogusław S., kielecki sędzia, podejrzewany o spowodowanie kolizji samochodowej pod wpływem alkoholu stanie przed Izbą Dyscyplinarną. Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Najwyższego wniosek o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego, obecnie w stanie spoczynku.

Dział prasowy Prokuratury Krajowej informuje, że prokurator chce postawić sędziemu Bogusławowi S. zarzut popełnienia przestępstwa prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. Grożą za to 2 lata pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło 18 września 2019 roku w Kielcach. Kierujący pojazdem marki volkswagen Bogusław S. nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu pojazdowi marki peugeot i doprowadził do zderzenia samochodów. Przybyli na miejsce policjanci przystąpili do badania stanu trzeźwości uczestników kolizji. Bogusław S. pomimo czterech prób nie wykonał prawidłowo badania. Kolejny, tym razem skutecznie przeprowadzony pomiar, wykazał ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Potwierdziło to badanie krwi.

Dział prasowy Prokuratury Krajowej w przesłanym do naszej rozgłośni komunikacie informuje, że ustalenia śledztwa wskazują, że Bogusław S. dopuścił się przestępstwa prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Zgodnie z prawem, sędzia może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej wyłącznie za zezwoleniem Sądu Dyscyplinarnego, dlatego Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wniósł o uchylenie immunitetu sędziemu. Dopiero po ewentualnej zgodzie będzie możliwe przedstawienie zarzutów sędziemu.  

Sędzia, w dniu zdarzenia złożył wniosek o przejście w stan spoczynku. Bogusław S. pracował w IX wydziale karnym odwoławczym Sądu Okręgowego w Kielcach. Wcześniej był prezesem tej instytucji.

Reklama