Kiedy wybory rektora UJK? Jest troje kandydatów

Data publikacji: 13.05.2020 15:00
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Rektorat

Kielce. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Rektorat
Kielce / Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce

Prawdopodobnie do wakacji Uniwersytet Jana Kochanowskiego wybierze nowego rektora. Piotr Burda, rzecznik uczelni zastrzega jednak, że to tylko orientacyjny termin, ostateczny zależy od decyzji Uczelnianej Komisji Wyborczej.

- Kadencja obecnego rektora, profesora Jacka Semaniaka trwa do końca sierpnia i do tego czasu jego następca powinien być wybrany. Będziemy się starali zrobić to do końca czerwca, ale dokładnej daty jeszcze nie znamy. W kwietniu Senat uczelni opiniował dwóch kandydatów zgłoszonych przez Radę Uczelni – informuje Piotr Burda.

Jak informowało Radio Kielce, pozytywną opinię Senatu UJK otrzymał wówczas profesor Stanisław Głuszek, prorektor uczelni do spraw medycznych. Natomiast drugi kandydat, profesor Michał Arabski, prorektor do spraw nauki nie otrzymał poparcia Senatu. Opinia nie jest jednak wiążąca i nie wyklucza go z kandydowania.

O stanowisko rektora kieleckiego uniwersytetu będzie się starała również profesor Barbara Gawdzik, dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych. Jak mówi kandydatka, zgodnie ze statutem UJK, nie musiała zgłaszać swojej kandydatury do Rady Uczelni.

- Jestem kandydatem zgłoszonym przez senatorów. Mieli oni prawo i mogli się wypowiedzieć. Zgłosili mnie, mam listę poparcia senatorów oraz pracowników uniwersytetu – mówi profesor Barbara Gawdzik.

Wyboru nowego rektora dokona stuosobowe Kolegium Elektorów. Jego członkowie zostali już wybrani. Najprawdopodobniej wybory będą przeprowadzone zdalnie.

Reklama