Od poniedziałku więcej wiernych w kościołach

Data publikacji: 13.05.2020 15:33
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.05.2020. Kielce. Uroczysta msza święta z okazji jubileuszu kieleckiej katedry

07.05.2020. Kielce. Uroczysta msza święta z okazji jubileuszu kieleckiej katedry
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Od najbliższej niedzieli, 17 maja, w kościołach będzie mogło przebywać więcej osób. Obecna zasada mówi o jednej osobie na 15 metrów kwadratowych. Od niedzieli będzie to jedna osoba na 10 metrów kwadratowych. O zmianie podczas konferencji prasowej poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu dodał, że zmiana obostrzeń jest związana m.in. z ważnym jubileuszem, a więc setnymi urodzinami Jana Pawła II, który zmienił historię Polski i świata. Premier podkreślił, że obecnie kościoły ciągle są dalekie od takiego wypełnienia, jakie miało miejsce przed pandemią, tymczasem to ważne, aby podtrzymać silnego ducha, który jest w Polakach.

Zgodnie z nowymi zasadami, na przykład w kościele św. Franciszka z Asyżu w Kielcach od niedzieli 17 maja w liturgii będzie mogło uczestniczyć 75 osób, a więc o 20 więcej niż dotąd.

Brat Robert Krawiec, kapucyn, przyznaje, że to bardzo dobra wiadomość. - Są takie msze święte, np. rano, kiedy mieściliśmy się w dotychczasowych limitach, ale podczas mszy popołudniowych część osób musiała przebywać poza świątynią. Na pewno to bardzo dobra wiadomość. Wiele ludzi pytało i czekało na kolejne złagodzenie tych obostrzeń, podobnie jak my, kapłani - mówi wikary klasztoru kapucynów w Kielcach.

Br Robert Krawiec dodaje, że widać, iż coraz więcej osób chce wrócić do bezpośredniego udziału w mszach świętych.

- Teraz są nabożeństwa majowe, a wiele osób jest przyzwyczajonych do udziału w nich. Jest też coraz więcej chętnych do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Przed świętami prosiliśmy ludzi i wywieszaliśmy ogłoszenia, by w tym roku wyjątkowo przełożyli spowiedź wielkanocną na maj. I często przychodzą osoby, które chcą odbyć właśnie taką wielkanocną spowiedź - dodaje.

Spowiedź u braci kapucynów odbywa się w specjalnych pokojach, gdzie możliwe jest zachowanie odstępu. Pomieszczenia są na bieżąco dezynfekowane i wietrzone. Zarówno spowiednik, jak i osoba spowiadająca się muszą mieć maseczki.

Z kolei w kieleckiej katedrze jednocześnie będzie mogło się modlić 120 osób, a w sandomierskiej katedrze ta liczba wyniesie 105 osób. Jeśli chodzi o przykładowe ważne sanktuaria, to w bazylice na Świętym Krzyżu nowy limit wiernych to 80, a w sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie - 79. Natomiast w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie ta liczba wyniesie 50 osób.

Wiernych przebywających w kościołach nadal obowiązuje zakrywanie nosa i ust oraz zachowanie bezpiecznych odległości.

Reklama