Nowe kierunki kształcenia w świętokrzyskich zawodówkach

Data publikacji: 14.05.2020 14:42
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty

Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Szkoły zawodowe przygotowują się do rekrutacji. W niektórych placówkach pojawiają się nowe specjalności.

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty mówi, że od września w naszym województwie część szkół zacznie kształcić techników spawalnictwa. To nowy zawód, który zatwierdziło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W naszym województwie powstanie w sumie 7 takich klas, jedna z nich będzie funkcjonowała w Powiatowym Zespole Szkół w Chmielniku. Sławomir Wójcik, dyrektor szkoły tłumaczy, że otwiera nową klasę, bowiem na techników spawalnictwa jest duże zapotrzebowanie na rynku pracy.

- Do tej pory uczniowie, którzy kształcili się w zawodach technicznych mieli możliwość zdobywania uprawnień w zawodzie spawacza, ale nie odbywało się to w systemie szkolnym. Teraz ministerstwo dało taką możliwość i otwieramy klasę tej specjalności. Co ważne współpracujemy w tej kwestii z Instytutem Spawalnictwa w Gliwicach - informuje Sławomir Wójcik.

W Kielcach dużą nowością jest powstanie szkoły branżowej I stopnia w Zespole Szkół Ekonomicznych przy ulicy Langiewicza. Lucyna Gromiec, dyrektor placówki informuje, że szkoła będzie kształciła w zawodach kucharza, kelnera i pracownika obsługi hotelowej. Dodatkowo w istniejącym już technikum powstaną klasy kształcące technika usług kelnerskich oraz technika żywienia i usług gastronomicznych. Lucyna Gromiec tłumaczy, że przedsiębiorcy szukają absolwentów tych kierunków stąd decyzja o utworzeniu klas takich specjalności.

Kazimierz Mądzik informuje, że od nowego roku szkolnego w całej Polsce zacznie działać nowy typ placówek.

- Od września funkcjonowanie rozpoczynają szkoły branżowe II stopnia. Są one przeznaczone dla absolwentów szkół branżowych I stopnia, którzy chcą kontynuować edukację i zdobyć maturę. W naszym województwie takich placówek będzie 16 - informuje kurator.

Jak dodaje szkoły zapewnią możliwość nauki w trybie zaocznym, co pozwoli uczniom na jednoczesną pracę.

Reklama