Modernizacja koneckiego Rynku jeszcze nie teraz

Data publikacji: 14.05.2020 15:27
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Końskie. Rynek

Końskie. Rynek
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Po raz kolejny odsuwa się w czasie przebudowa koneckiego rynku. Oferty, które wpłynęły w ostatnim przetargu znacznie przekraczają szacunki gminy, dlatego burmistrz zdecydował się ogłosić go kolejny raz.

Chodzi o prace na terenie ulic okalających rynek w Końskich, czyli ul. Ks. Granata, ul. Piłsudskiego i Pl. Kościuszki. Do gminy wpłynęło 8 ofert, ale najatrakcyjniejsza przekroczyła szacowany budżet o 30 procent.

Jak informuje burmistrz Krzysztof Obratański, wysoki koszt inwestycji wiąże się z tym, że remont będzie prowadzony w starej części miasta, gdzie mogą przebiegać przestarzałe instalacje podziemne.

- Może być wiele elementów infrastruktury, które są źle zewidencjonowane lub nie są zewidencjonowane. W związku z czym, przy określonym czasie wykonania zadania ten wysoki poziom niepewności kazał oferentom skalkulować ryzyka, tak, aby mieć z czego je sfinansować - mówi burmistrz.

Kolejnym elementem wysokiej ceny ofert może być umieszczenie dwóch projektów w jednym przetargu. Oprócz ulic wokół Rynku ma zostać zrealizowane rondo przy ul. Piłsudskiego i ul. 3 Maja.

Jak dodaje burmistrz, prowadzenie dwóch inwestycji na jednej ulicy najlepiej zlecić jednemu wykonawcy.

- Elementy styku dwóch projektów zwłaszcza dotyczących infrastruktury nie będą przedmiotem dogadywania się między wykonawcami. Łatwiej jednemu wykonawcy dogadać się z samym sobą - dodaje żartobliwie burmistrz.

Najatrakcyjniejsza oferta na ulice wokół Rynku opiewała na kwotę 13 mln zł, przy szacowanych przez gminę 10 mln zł. Gmina otrzymała dofinansowanie na oba projekty z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości 60 procent. Kolejny przetarg zostanie rozstrzygnięty 26 maja.

Reklama