Połowa Polaków deklaruje chęć głosowania na Andrzeja Dudę [SONDAŻ]

Data publikacji: 15.05.2020 13:38
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: PAP
Na zdjęciu: Andrzej Duda - prezydent RP

Na zdjęciu: Andrzej Duda - prezydent RP
Fot. #DUDA2020 / twitter

49 proc. respondentów deklaruje chęć głosowania na obecnego prezydenta Andrzeja Dudę - wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl. Na drugim miejscu znalazł się Szymon Hołownia z poparciem 22 proc. Wskazuje to na konieczność drugiej tury wyborów - podkreślił portal.

- Spada przewaga Andrzeja Dudy nad rywalami w wyścigu prezydenckim. Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, nie obyłoby się bez drugiej tury, do której wszedłby Szymon Hołownia. To pierwsze badanie po wyklarowaniu się sytuacji związanej z wyborami; wiadomo, że będą mieszane, a nie tylko korespondencyjne, i że odbędą się na przełomie czerwca i lipca - czytamy na portalu wPolityce.pl.

 

Portal podał, że na pytanie "Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory na Prezydenta RP, na kogo oddałaby Pani/ oddałby Pan głos" 49 proc. respondentów odpowiedziało, że na obecnego prezydenta Andrzeja Dudę. Poparcie dla Szymona Hołowni zadeklarowało 22 proc. badanych, a dla kandydata PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza 12 proc. respondentów. Na kandydata konfederacji Krzysztofa Bosaka wskazało 7 proc. badanych. Na kandydatkę Koalicji Obywatelskiej Małgorzatę Kidawę-Błońską zagłosować chce 5 proc. badanych, z kolei kandydata Lewicy Roberta Biedronia popiera 4 proc. respondentów. - Spośród pozostałych kandydatów jedynie Paweł Tanajno zanotował wynik powyżej zera - 1 proc. - podał portal.

Chęć udziału w wyborach zadeklarowało 45 proc. badanych (28 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak", 17 proc. "raczej tak"). "Zdecydowanie" uczestniczyć w wyborach nie przewiduje 30 proc. pytanych; 14 proc. odpowiedziało, że "raczej nie". 11 proc. nie było w stanie jednoznacznie określić się w tej sprawie.

Reklama