Będzie więcej testów na koronawirusa

Data publikacji: 15.05.2020 13:52
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Badanie próbki

Badanie próbki
Fot. Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu

4 200 bezpłatnych zestawów do badań na obecność koronawirusa otrzymało 21 świętokrzyskich placówek ochrony zdrowia. Każdy pakiet zawiera koperty, kody oraz dwieście wymazówek - informuje Marcin Zawierucha, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu. To właśnie ta instytucja będzie badać próbki.

- Wymazówki, to specjalne patyczki do pobierania próbek z nosogardła wraz z probówką z płynem neutralizującym wirusa. Pakiet zawiera także foliowe torebki, samokopiujące druki skierowań na test oraz naklejki z kodami, które pozwolą potem na identyfikację próbki i przypisanie jej właściwej osobie - wyjaśnia Marcin Zawierucha.

O tym, od kogo zostaną pobrane próbki do badania decydować będą koordynatorzy epidemiologiczni z danej placówki medycznej.

- Próbki zostaną pobrane przez przeszkolone osoby i włożone do probówek, torebek foliowych i lodówek służących do ich transportu. Po dostarczeniu do naszego centrum, zostaną one przebadane w ciągu 24 godzin. Wyniki badań, placówka otrzyma na piśmie. Jest też możliwość otrzymania ich przez telefon - dodał Marcin Zawierucha.

Zestawy do badań w kierunku koronawirusa otrzymał m.in. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, Szpital Specjalistyczny Artmedik w Jędrzejowie oraz szpitale powiatowe w Starachowicach, Chmielniku i Kazimierzy Wielkiej.

Obecnie laboratorium w Podzamczu może wykonać tysiąc testów na dobę. Natomiast dzięki pieniądzom z Europejskiego Funduszu Społecznego, centrum w Podzamczu będzie mogło przebadać prawie 13 tys. mieszkańców województwa świętokrzyskiego.

Reklama