Duże rządowe wsparcie dla świętokrzyskich instytucji kultury [LISTA]

Data publikacji: 15.05.2020 19:54 / Data aktualizacji: 15.05.2020 20:48
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda , Anna Głąb , Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.05.2020 Mokrsko Dolne. Na zdjęciu: poseł Krzysztof Lipiec

15.05.2020 Mokrsko Dolne. Na zdjęciu: poseł Krzysztof Lipiec
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Instytucje i organizacje z województwa świętokrzyskiego otrzymały środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kultura w sieci”.

60 mln zł trafi do 1182 beneficjentów w całym kraju na wsparcie lokalnych inicjatyw w obszarze kultury i kontynuację działalności kulturalnej, a także artystycznej w sieci w czasie epidemii koronawirusa. Zadania w ramach programu będą realizowane do 30 października 2020 roku. Wszystkie efekty działań dostępne będą za darmo w Internecie.

- Ze środków z programu „Kultura w sieci” zrealizowane zostanie wiele istotnych projektów - poinformował poseł PiS Krzysztof Lipiec.

Jak podkreślił, wsparcie otrzymały m.in. Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jan Pazdura w Starachowicach, które przygotuje Cyfrową Kronikę Huty w Starachowicach pt. „Z duchem techniki” oraz Muzeum Wsi Kieleckiej, które opracuje wirtualny spacer po Parku Etnograficznym w Tokarni pt. „Zapominana wieś”.

Ponadto jak podkreślił poseł Lipiec, Filharmonia Świętokrzyska Oskara Kolberga zrealizuje koncert „Nowa muzyka Polska”, Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa góra” przygotuje serię dziesięciu audiobooków pt. „Legendy Świętokrzyskie”, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego przedstawi w serii e-booków „Kulturalne Świętokrzyskie”, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach zaprezentuje spektakl pt. „Sztuk, sztuk to sztuka pika do dzieci”, a Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom’’ w Ciekotach zaprosi na spacer po Dworze Stefana Żeromskiego. 

- To jest program, który ma wspomóc artystów i instytucje kultury tak, aby mogli się odnaleźć w tej niełatwej rzeczywistości w czasie trwania zarazy. Mamy ograniczone możliwości przemieszczania się, a więc ci, którzy parają się kulturą, nie mają dla kogo tworzyć i nie mają odbiorców. Dlatego poprzez sieć internetową będzie można pokazywać ważne miejsca, projekty i to przyczyni się do ubogacenia naszego dziedzictwa kulturowego - podkreślił poseł Lipiec.

15.05.2020 Mokrsko Dolne. Na zdjęciu: wicemarszałek Marek BogusławskiFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

O tym, że w okresie walki z koronawirusem program „Kultura w sieci” jest dużym wsparciem, mówił również Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. Jak podkreślił, placówki kulturalne przeżywają regres.

- Żeby nie powiedzieć zapaść, dlatego wsparcie finansowe jest teraz bardzo ważne. A wszystko po to, aby instytucje kultury mogły przetrwać i w niedługim czasie zacząć funkcjonować, przyjmować ludzi, którzy będą chcieli oglądać nasze dobro narodowe - zaznaczył.

Ze wsparcia dla Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Wojewódzkiego Domu Kultury, czyli instytucji, które podlegają urzędowi marszałkowskiemu, zadowolona jest Magdalena Kusztal, dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego urzędu marszałkowskiego.

- Cieszę się, że w gronie bardzo zacnych beneficjantów są nasze instytucje kultury. Bardzo serdecznie gratuluje, bo znaleźli się w gronie najlepszych. Jest to ważne, że pokazujemy się w innej formie swojej publiczności - podkreśliła.

Magdalena Kusztal dodała, że w obecnej sytuacji pandemii koronawirusa kultura przenosi się do sieci, bo nie ma innej możliwości jej realizacji.

- Być może my jako odbiorcy jesteśmy też siecią znużeni, ale w tej chwili nie mamy wyjścia, a szczególnie filharmonie i teatry, bo nie wiemy, kiedy tu ograniczenia zostaną zniesione, więc czy lubimy czy nie lubimy, to na razie będziemy oglądać wydarzenia artystyczne w sieci - powiedziała.

Muzeum Wsi Kieleckiej otrzymało 75 tys. zł na realizację projektu o nazwie „Zapomniana wieś - Park Etnograficzny w Tokarni wirtualnie”. Jak wyjaśnił Jarosław Karyś, zastępca dyrektora muzeum, powstanie profesjonalna produkcja, która pozwoli zwiedzać skansen, nie ruszając się z domu.

- Będzie można obejrzeć obiekty zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Wchodząc do środka każdego budynku, będzie można znaleźć informację na temat tego, z jakiego czasu pochodzi czy jaką funkcję pełni - opisywał.

W gronie beneficjentów znalazł się też Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Pozyskał kwotę 94 tys. zł na projekt „Sztuk! Sztuk! To sztuka puka dla dzieci!”. Jak zauważyła Karolina Gregorczyk z teatralnego działu marketingu, dotychczas to działanie było prowadzone na scenie - aktorzy czytali sztukę z udziałem publiczności. Teraz będzie realizowane w Internecie.

- Będziemy się kontaktować z widzem za pomocą mediów społecznościowych, Internetu. W czytanie aktorów będą też wplatane różnego rodzaju efekty specjalne, grafiki 2D, czyli to, co obecnie wykorzystujemy w naszych cyklach pokazywanych w sieci - tłumaczy.

Do projektu „Sztuk! Sztuk! To puka sztuka dla dzieci!” zostaną zaproszeni młodzi polscy twórcy (reżyserzy, scenografowie, muzycy), a także aktorzy Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, którzy w postaci inscenizowanych czytań online przedstawią publiczności najnowsze sztuki teatralne dla dzieci i młodzieży, wyróżniające się artystyczną treścią. Odbiorcami tych czytań będą dzieci w wieku od 4 do 14 lat oraz ich opiekunowie. Wydarzeniu będą towarzyszyć programy edukacyjne wprowadzające młodych widzów do wybranego tematu.

Z ministerialnego wsparcia w wysokości 23 tys. zł cieszy się również Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach.

- Dzięki wsparciu z programu „Kultura w sieci” powstanie wirtualny spacer po dworku Stefana Żeromskiego oraz towarzysząca mu strona internetowa z katalogiem online wszystkich naszych zbiorów - wyjaśnia.

Dodaje, że czuje się wyróżniony, że instytucja kultura znajdująca się w małej miejscowości znalazła się w gronie beneficjentów. Podkreślił, że dofinansowanie otrzymały 1182 projekty, spośród prawie 6 tysięcy nadesłanych wniosków.

W tym gronie znalazł się również projekt starachowickiego Muzeum Przyrody i Techniki. Poseł Agata Wojtyszek z Prawa i Sprawiedliwości poinformowała, że placówka otrzyma 26 tys. zł.

- Czas epidemii był bardzo trudny dla ludzi kultury, tym bardziej cieszę się, że mieszkańcy regionu i nie tylko, bo Internet ma zasięg globalny, będą mogli poznać zasoby Muzeum Przyrody i Techniki - podkreśliła.

Obecnie starachowickie muzeum realizuje jeszcze dwa inne projekty dofinansowane przez rząd. Jeden z nich to kontynuacja cyklu poświęconego gospodarstwu domowemu. Tym razem prezentowana będzie zastawa stołowa ze zbiorów regionalisty Stanisława Jaruszewicza. Kolejna dotacja pozwoli na renowację zabytkowego rurociągu.

 

LISTA BENEFICJENTÓW PROGRAMU „KULTURA W SIECI” W ŚWIĘTOKRZYSKIEM:

Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga - „Nowa muzyka polska - koncerty na solistów i orkiestrę” - 99 tys. zł

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach - „Sztuk! Sztuk! To sztuka puka dla dzieci!” - 94 tys. zł

Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra” - Legendy Świętokrzyskie - seria 10 audiobooków - 78 tys. zł

Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach - „Zapomniana wieś - Park Etnograficzny w Tokarni wirtualnie” - 75 tys. zł

Fundacja Świętokrzyska - „Odkrywamy eŚwiętokrzyskie” - 70 tys. zł

Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego - „Kulturalne Świętokrzyskie - seria 3 e-booków” - 69 tys. zł

Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „Talent” - „Staszów w czterech smakach - idziemy do Was siecią” - 42 tys. zł

Dom Środowisk Twórczych w Kielcach - „Domówka 2020 - Internetowy Festiwal Piosenki Uziemionej” - 33 tys. zł

Muzeum Zabawek i Zabawy - „Jest wiele historii, ludzie chcą, by im je opowiadać” - 31 tys. zł

Staszowski Ośrodek Kultury - #retrosok - digitalizacja i udostępnienie archiwum SOK - 28 tys. zł

Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura - „Z duchem techniki. Cyfrowa kronika Huty w Starachowicach” - 26 tys. zł

Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach - Spacer po Dworze Stefana Żeromskiego - 23 tys. zł

Gminna Biblioteka Publiczna w Rytwianach -„Escape room” - 23 tys. zł

Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach - „Spacer wirtualny po Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach” - 16 tys. zł

Stowarzyszenie Wspierania Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia w Kielcach - „la musica” Koncert Muzyki Polskiej „100-lecie Cudu nad Wisłą” - 16 tys. zł

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach - „Przestrzeń dla e-sztuki” - 12 tys. zł

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Staszowie - „CzytaMY i on-line działamy” - 5 tys. zł

 

WYKAZ WSZYSTKICH WNIOSKÓW ROZPATRZONYCH POZYTYWNIE

Reklama